وضعیت حساس به وجود آمده در منطقه جنوب دریای چین باعث تغییر در نرخ ارز در چین گردیده ارزش یوان در برابر دلار به پایین ترین حد خود در ۶ سال گذشته رسیده است. هر یک دلار اخیرا در بازار چین معادل ۶٫۷ یوان معامله شده است.  این نرخ ارز به صادرات چین کمک می کند اما باعث آشفتگی در بازار جهانی فولاد می گردد.

تولیدکنندگان چینی با این نرخ صادرات خود را افزایش می دهند در حالی که بازار داخلی با افزایش صادرات به ثبات خواهد رسید اما این مطلب باعث افزایش فشار به تولیدکنندگان دیگر کشورها خواهد بود. با این که صنعت فولاد چین در دنیا مواجه با برخوردهای سیاست دامپینگ شده است ولی صادرات این کشور در سال جاری روند افزایشی داشته و صادرکنندگان چینی همچنان در پی افزایش صادرات هستند.

بر اساس آخرین آمارها در ماه ژوئن امسال دولت چین ۱٫۰۰۷ میلیون تن فولاد تولید کرده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳٫۲ درصد افزایش نشان می دهد. در ماه ژوئن تولید روزانه فولاد در چین به ۲٫۳۱۵ میلیون تن رسید که نسبت به تولید ماه قبل ۱٫۸ رصد افزایش نشان داد. بالاترین حجم تولید ماهانه چین تا قبل از این در ماه آوریل با رکورد ۲٫۳۱۴ میلیون تن بوده در ماه ژون صادرات فولاد چین به ۱٫۹۴ میلیارد تن رسید که با افزایش ۲۳ درصدی بالاترین رکورد در سال ۲۰۱۶ میلادی است.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن