گزارشات میزان تولید شرکت های معدنی بزرگ تولید کننده سنگ آهن به خوبی نشانگر این مسئله است که تاکید و توجه به گسترش عرضه سنگ آهن دیگر به تاریخ پیوسته و در حال حاضر بیشترین توجه به پایین آوردن هزینه تولید برای حفظ موقعیت در بازار است. با این کار آن ها معتقدند از قیمت سنگ آهن نیز حمایت می کنند یا حداقل از افت بیشتر آن جلوگیری می کنند.

مدیریت عامل شرکت معدنی بی اچ پی بیلیتون بر این باور است که قیمت فعلی بازار سنگ آهن واقع گرایانه است و بر اساس پایه های عرضه و تقاضای بازار می باشد. به نظر وی یکی از بازارهایی که بیشترین زمان را می برد تا به توازن قبلی خود باز گردد سنگ آهن است.

از این رو جای تعجب ندارد وقتی می بینیم اکثر شرکت های معدنی بزرگ  دنیا هدف تولید را یا به سطحی پایین تر از قبل رسانده اند و یا به دنبال پایین آوردن تولید در سال های آتی هستند.

در این راستا شرکت معدنی واله اخیرا اعلام کرده سه ماه دوم سال ۸۶٫۸ میلیون تن سنگ آهن تولید کرده که نسبت به فصل اول سال ۹٫۳ میلیون تن رشد داشته است. ولی کل تولید سال ۲۰۱۶ آن  ۲۴۰ تا ۳۵۰ میلیون تن خواهد بود و برای سال ۲۰۱۷ دیگر به دنبال تولید ۳۸۰ تا ۴۰۰ میلیون تن نخواهد بود.

قبل از واله ریو تینتو نیز اعلام کرد سال آینده ۳۳۰ تا ۳۴۰ میلیون تن سنگ آهن تولید خواهد کرد که از برآورد قبلی که ۳۵۰ میلیون تن بود کمتر بود.

علی رغم این خبر ها قیمت سنگ آهن نسبت به حدود ۴۰ دلار اواسط ژانویه بالاتر است و ۵۶ تا ۵۷ دلار است که ۲۵ دلار نسبت به به میانگین کف قیمت مورد نظر شرکت های معدنی بالاتر است. هنوز سنگ آهن با این قیمت هم تجارت بزرگی است ولی دیگر رونق زمانی که سال ۲۰۱۱ حدود ۱۹۱ دلار شده بود را ندارد. از این روست که شرکت های معدنی به دنبال کاهش هزینه ها هستند و احتیاط حرف اول را در تصمیماتشان می زند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن