سنگ آهن

آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته را در  ۶۱ دلار هر تن خشک سی اف آر به پایان برد  که ۲۵ سنت در یک روز افت داشت ولی در مقایسه با یک هفته قبل که ۵۷٫۶۵ دلار بود بهبود یافت. دو ماه اخیر نیز قیمت سنگ آهن ۱۱٫۷ دلار هر تن خشک بالا رفته است.

تقاضای فصلی فولاد در چین ماه های آتی بالا می رود از این رو بعید است سنگ آهن افت قیمت جدی را تجربه کند. در هر حال چون از مرز ۶۰ دلار گذشته تصحیح قیمت قابل پیش بینی بود.

هفته های اخیر موجودی سنگ آهن وارداتی در چین ۰٫۴ درصد رشد داشته در ۱۰۶٫۰۵ میلیون تن ثبت شد که از دسامبر ۲۰۱۴ این رقم بی سابقه بوده است. چون عرضه رو به بالاست برخی پیش بینی می کنند موجودی سنگ آهن وارداتی بنادر چین تا پایان سال جاری باز هم بالا برود.

 

قراضه

هفته گذشته بازار واردات قراضه در ترکیه تغییر چندانی نداشت و متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ معادل ۲۲۹ دلار هر تن سی اف آر بود.

فولادسازان ترک نیز به دنبال فروش محصولات فولادی خود هستند و فعلا در بازار قراضه فعالیتی ندارند. برخی از خریداران معتقد بودند می توان در ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر معامله کرد ولی فروشنده ها حاضر نیستند تا این قیمت پایین بیایند.

قیمت قراضه صادراتی سی آی اس ۲ تا ۶ دلارهر تن نسبت به هفته قبل بالا رفته قراضه آ۳ حدود ۲۲۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه ثبت شد. در خاور دور کره جنوبی قراضه آ۳ روسیه را ۲۱۸ دلار هر تن سی اف آر معامله کرد که ۵ دلار نسبت به معاملات اوایل جولای پایین تر بود.

قراضه ژاپن در کره خریداری شد که نسبت به یک ماه قبل حدود ۵ دلار رشد داشته ۱۸۹ دلار هر تن فوب شنیده شد.

قیمت قراضه وارداتی کانتینری سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ در تایوان یک دلار بالا رفته ۲۰۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

 

بیلت

بازار صادرات بیلت سی آی اس چند هفته ای است که در سکوت است و قیمت در حدود ۳۲۰ دلار هر تن فوب ثابت مانده است. بیلت سی آی اس  در ترکیه ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر بود و معاملات ناچیزی در ۳۳۲ تا ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر حمل سپتامبر نهایی شد. در منطقه منا نیز بیلت دریای سیاه در ۳۱۰ تا ۳۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. شاید هفته های آتی با روشن شدن روند بازار های قراضه و میلگرد، بازار بیلت سی آی اس نیز تکانی بخورد.

در بازار داخلی ترکیه بیلت ۳۴۰ تا ۳۵۰ دلار هر تن درب کارخانه بود و خرید داخلی از خرید وارداتی بیشتر بود.

بیلت چین نیز ۳۴۰ تا ۳۵۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود که البته به دلیل زمان تحویل طولانی و قیمت های بهتر سی آی اس خریداری نداشت.

متوسط قیمت بیلت سایز ۱۵۰ میلیمتر چین ۳۱۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن فوب بود در حالی که یک هفته قبل تا ۳۲۵ دلار بود. در جنوب شرق آسیا معاملاتی در ۳۳۰ تا ۳۴۵ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد. در خاور میانه  پیشنهاد قیمت ۳۱۰ دلار هر تن فوب بود ولی خریدی صورت نگرفت.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش در بازار ایران ثابت بود و هفته آرامی را پشت سر گذاشت. سایز ۱۵۰ میلیمتر محصول فولاد خوزستان بین ۱۲۹۰ تا ۱۳۱۰ تومان بسته به زمان تحویل و پرداخت عرضه میشد. محصول کارخانه های دیگر در همین سایز ۱۲۶۰ تا ۱۲۹۰ تومان بسته به محل تحویل پیشنهاد میشد. سایز ۱۲۰ میلیمتر داخلی هم از ۱۲۰۰ تا ۱۲۴۰ تومان عرضه میشد. شمش محصول سی آی اس در مردادماه حدود ۲۷۰۰ تن وارد شده است با احتساب قیمت ۳۰۰ دلار سی اف آر انزلی قیمت تمام شده این کالا حدود ۱۴۰۰ تومان می باشد ولی اخیراً کارخانه های ایرانی می توانند شمش را به صورت یوزانس از طریق بانک ملی ایران در آلمان با تفاوت ۶ درصد بهره سالانه خریداری کنند. به این ترتیب قیمت تمام شده یکساله ۱۵۱۰ تومان خواهد بود البته واردکننده ریسک نرخ ارز را دارد ولی با این شیوه می تواند تا سقف ۷۰ درصد خرید خود را یکساله فاینانس کند. این هشداری است به سیستم بانکی که از منابع خود برای واردات استفاده می کند اگر سیستم اعتبار اسنادی داخلی برای کارخانه های ایرانی فعال شود در اینصورت منابع بانک ها به سمت تولید داخلی خواهد رفت نه واردات، چرا که واردات باعث تشدید کسری بودجه میشود، افزایش نرخ ارز را در پی دارد و به تولید داخلی لطمه میزند.

تولید مقاطع به شدت کاهش یافته و قیمت ها هم به کف خود رسیده است. بعضی از تولیدکنندگان امید دارند قیمت شمش کاهش یابد ولی قراضه کافی در بازار نیست افزایش تولید شمش قیمت قراضه را بالا می برد در حالیکه باعث افزایش عرضه شمش و کاهش قیمت آن در بازار خواهد شد. ضمن آنکه قیمت شمش های فولاد خوزستان که از آهن اسفنجی تولید می شود تابع فرمول قیمت سنگ آهن و دیگر عوامل است. به این ترتیب فعلاً به تغییر قیمت شمش نباید دل بست.

 

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار هر تن فوب  ثبت شد و بازار در رکود و بی حرکت بود. قیمت میلگرد در بازار داخلی ۳۷۹ تا ۳۹۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد در حالی که یک هفته قبل ۳۷۸ تا ۴۰۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

میلگرد ترکیه در امریکا ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر حمل آگوست بود البته خریداران امریکایی این قیمت ها را نپذیرفتند. در بازار داخلی امریکا میلگرد ۵۲۰ تا ۵۵۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

بازار مقاطع سی آی اس همچون سایر کشورها در ابهام  بود. در منطقه منا میلگرد اوکراین ۳۶۵ تا ۳۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۲۰ دلار افت داشته ۳۲۶ تا ۳۳۰ دلار هر تن فوب شد. در سنگاپور نیز در ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۲۵ دلار هر تن فوب معامله شد.

مقاطع در بازار ایران

هفته گذشته مقاطع روند نزولی آرامی را پشت سر گذاشت روز شنبه میانگین قیمت میله گرد در اصفهان سایزهای ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر ۱۵۰۵۰ ریال بود که آخر هفته به ۱۵۰۰۰ ریال رسید. تیرآهن سعی داشت با بازارسازی قیمت خود را بالا ببرد ولی آرامش بازار در برابر نوسان قیمت ایستادگی کرد. میانگین قیمت تیرهای ۱۴ – ۱۶ و ۱۸ میلیمتر در طول هفته هر کیلو ۱۵۱۰۰ ریال بود. از روز سه شنبه قیمت نبشی و ناودانی شروع به کاهش کرد و تا آخر هفته بطور متوسط ۲۰۰ ریال هر کیلو قیمت ها افت کرد.

بازار مقاطع دوران سخت رکود فصلی را می گذراند اکثر شرکت ها در تعطیلات تابستانی هستند، گرما و بی آبی بسیاری از پروژه ها را غیر فعال کرده است این شرایط معمولاً تا نیمه شهریور ادامه خواهد یافت . همه دست اندرکاران امید دارند با تمهیدات دولت وضع شرکت های ساختمانی از نظر مالی بهبود پیدا کند.

 

ورق

ورق گرم صادراتی چین ۳۷۵ تا ۳۹۰ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که یک هفته قبل ۳۷۵ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب بود. تقاضای ورق گرم صادراتی چین کم است و خریداران اصلی به دنبال تخفیف بیشترند.

آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی جنوب اروپا در ثبات و ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه بود. ورق گرم وارداتی نیز ۴۰۰ تا ۴۰۵ یورو هرتن سی آی اف ثبت شد. بازار شمال اروپا نیز بی حرکت بود  و ورق گرم ۴۳۰ تا ۴۴۰ یورو هر تن درب کارخانه بود.

سه هفته متوالیست تقاضای ورق گرم در ترکیه پایین است و از ۱۵ جولای تاکنون شرایط مساعدی ندارد. ورق گرم در بازار داخلی ترکیه ۴۰۰ تا ۴۳۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق گرم صادراتی سی آی اس ۳۶۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود که ۱۰ دلار نسبت به قبل پایین تر است. انتظار می رود در آینده نزدیک قیمت ها در این حدود در ثبات باشند. در خاور دور ورق گرم روسیه ۳۹۰ تا ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول اول هفته هر کیلو ۱۷۸۰۰ ریال در انزلی بود ولی در آخر هفته ۱۷۷۰۰ ریال معامله میشد روند واردات این کالا صعودی است و پیش بینی می شود در شهریورماه به بیش از ۵۰ هزار تن برسد در حالی که مصرف به شدت پائین است، محصولات مبارکه هم در بازار کمابیش دیده می شود.

ورق های ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر همچنان با محدودیت عرضه روبروست ولی تقاضا هم بسیار ضعیف است در واقع نمی توان ۵۰۰ تن ورق ضخامت ۲٫۵ میلیمتر یا ۳ میلیمتر گرم را یکجا خرید ولی مشتری این تناژ هم به علت رکود در بازار نیست .

ورق های ضخامت ۸ تا ۱۵ میلیمتر با ثبات نسبی قیمت روبرو بود محصول مبارکه به صورت فابریک یا رول در بازار عرضه میشود ضمن آنکه محصول وارداتی سی آی اس هم در بازار موجود است. ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا محصول چین و کاویان در بازار با ثبات قیمت پیشنهاد میشد و تقاضائی هم نبود. تنها محصول اکسین بخصوص ضخامت ۲۰ و ۲۵ میلیمتر به شدت با محدودیت عرضه روبروست که گفته میشود تا دو هفته آینده این مشکل برطرف خواهد شد. وضعیت موجود به شایعات بر علیه اکسین دامن زده است و همه در حال صحبت از مشکلات مالی این کارخانه هستند هر چند که این بیماری صنعت فولاد است ولی اکسین بنا به منحصر به فرد بودن بیشتر به چشم می آید.

ورق سرد بازار رو به تنزلی داشت قیمت ها تا ۵۰۰ ریال هر کیلو کاهش یافت در حالیکه علاقه ای به واردات در این زمینه نیست چون صرفه اقتصادی ندارد به همین علت موجودی در بنادر هر روز محدودتر می شود.

ورق گالوانیزه همچنان با بازار راکد روبرو بود و روند قیمتی آنهم رو به پائین بود متوسط کاهش قیمت ۲۰۰ ریال هر کیلو بود.

 

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن