کارشناسان معتقدند شرکت های استخراج طلا باید برای کاهش هزینه ها از معدن کاران سنگ آهن یاد بگیرند تا از این طریق وابسته به قیمت بالای طلا نباشند و خود را برای مقابله با هر رکودی بهتر آماده کنند.

از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۵ صادرکننده بزرگ سنگ آهن توانسته اند قیمتی را که منجر به ضررشان می شود تا ۵۰ درصد پایین بیاورند. به عنوان نمونه اخیرا شرکت فورتسکیو اعلام کرده هزینه تولید را سه ماهه سوم سال گذشته ۳۵ درصد پایین آورده و به دنبال کاهش بیشتر آن است.

شرکت معدنی رزولوت استرالیا که  تولید کننده طلاست معتقد است صنعت سنگ آهن آنچه ممکن است را به ما نشان داده است و معدن کاران طلا نیز باید از این روش کپی برداری کنند تا هزینه های خود را پایین بیاورند.

رزولوت توانسته هزینه های خود را در سال منتهی به ۳۰ ژوئن به ۸۷۴ دلار برای هر اونس طلا برساند در حالی که در ۱۲ ماه قبل از آن ۹۱۵ دلار بود.

تلاش بازار سنگ آهن برای پایین آوردن هزینه تولید از سال ۲۰۱۱ شروع شد که قیمت ها از اوج خود تنزل کردند. تولید کنندگان طلا نیز باید به این نکته توجه کنند که قیمت طلا دسامبر گذشته در پایین ترین سطح ۶ سال اخیر قرار داشت. سقوط قیمت سنگ آهن باید به آن ها یاد دهد قیمت بالای طلا نیز جاویدان و همیشگی نیست و نباید به آن اطمینان داشته باشند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن