بر کسی پنهان نیست که تجارت در چین می تواند کار دشواری باشد. به گزارش ایفنا، برند های خارجی بزرگی چون اپل سخت کوشیده اند تا توانسته اند در این کشور حرفی برای زدن داشته باشند چرا که موانع قانونی و فرهنگی زیادی وجود دارد. چین با ۱٫۴ میلیارد نفر مصرف کننده بازار خیلی بزرگی است و آنقدر جذابیت دارد که شرکت ها به راحتی از کنار آن نگذرند و حتما به فکر گرفتن بخشی از بازار آن باشند.

ولی از آن جایی که برخی از شرکت های بین المللی دیگر حضور در چین را سودده نمی بینند حال به دنبال کاهش حضور خود در این کشور هستند. چین دومین اقتصاد دنیاست از این رو منطقی نیست که شرکتی نخواهد در آن حضور داشته باشد ولی مسلم است که بازی کردن با قوانین چینی ها کار دشواری است.

بسیاری از شرکت های خارجی دریافته اند که برای دوام آوردن در چین باید بیشتر چینی شوند. در این راستا برخی از شرکت های چند ملیتی شعب چینی خود را به رقبای چینی خود فروخته اند و به جنگ سختی که برای گرفتن سهم بیشتر بازار راه انداخته بودند پایان دادند.

برخی نیز معاوضه هایی با شرکت های چین داشته اند تا ظاهر چینی تری پیدا کنند به عنوان نمونه شرکت امریکایی والمارت (walmart) اخیرا فروشگاه اینترنتی خود را به یک شرکت چینی بزرگ تجارت الکترونیک فروخت و در مقابل سهام آن شرکت را خریداری کرد.

دولت چین از مدت ها قبل این قانون را تصویب کرده بود که شرکت های خارجی در صنایعی که برای امنیت کشور اهمیت دارند باید شریک چینی داشته باشند از جمله رسانه های خبری که اخبار و اطلاعات تحت سانسور شدید قرار می گیرد. آنچه در حال شکل گرفتن است این است که شرکت های خارجی دیگر ترجیح می دهند یک شرکت چینی برای همکاری پیدا کنند و این گونه خود را با با شرایط تجارت در چین سازگار می کنند.

چندین ماه است که روند رشد اقتصادی چین نیز دچار چالش هایی شده از این رو شرکت های خارجی بیشتری از شرایط خود در چین ناراضی هستند.

شرکت های امریکایی سیاست های حمایتی چینی را چالش بزرگ پیش روی خود می بینند. ۷۵ درصد از شرکت های خارجی حاضر در یک نظرسنجی معتقد بوده اند که تجارت خارجی در چین دیگر همچون قبل طرفدار ندارد.

این امر عجیبی نیست چرا که دولت چین می خواهد فعالان بازار داخلی آن به برند های بین المللی شاخصی تبدیل شوند و منتقدان معتقدند شرکت های چینی نسبت به رقبای خارجی بیشتر مورد توجه دولت هستند که مسلما طبیعی است.

در برخی از موارد کار کردن با یک شریک چینی می تواند به یک برند خارجی کمک کند روابط دولتی بهتری پیدا کند و با رقبای چینی بهتر مبارزه نماید. ولی در مواردی شرکت ها در تلاشند تا مالکیت معنوی خود را حفظ کنند. شرکت های خارجی که همه چیز از کالاهای لوکس گرفته تا ابزارهای وابسته به تکنولوژی تولید می کنند  مدت هاست در حال جنگ با کالاهای تقلبی و جعلی چینی هستند.

شاید درس سنگینی برای شرکت های خارجی باشد ولی آن ها دارند یاد می گیرند که چگونه در بازار چین بازی کنند. اقتصاد چین بر پایه عرضه و تقاضا نمی چرخد بلکه توسط دولت در حال ادامه حیات است و سرمایه گذاران غربی به خوبی با این ریسک موجود آشنا نیستند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا

پرینت متن