در ۴ ماه نخست سال جاری فولادسازان ایرانی موفق شده اند صادرات خود را به میزان چشمگیری افزایش دهند. به گزارش ایفنا، در این مدت آن ها نه تنها موقعیت خود را در بخش های صادراتی همیشگی از جمله ورق گرم و بیلت بهبود بخشیدند بلکه توانستند در سایر بخش ها از جمله اسلب نیز موفق تر باشند.

طبق آمار ایمیدرو، فروش صادراتی فولاد نیمه تمام و محصولات فولادی نهایی در این ۴ ماهه ۷۷ درصد رشد سالانه داشته  از ۲ میلیون تن بالاتر رفت. بیشترین سهم را فولاد مبارکه با ۱٫۱۵۶ میلیون تن ( معادل ۵۶ درصد) داشت که فولاد هرمزگان به عنوان زیر مجموعه آن شامل این آمار می شود. فولاد مبارکه صادرات ورق گرم و سایر محصولات ورق را دو برابر کرد و توانست صادرات اسلب را ۲۰ برابر کند. به گزارش متال اکسپرت محصولات فولاد مبارکه در اروپا و خاور میانه فروخته شد.

فولاد خوزستان به عنوان بزرگترین تولید کننده محصولات نیمه تمام فولادی ۳۰ درصد کل صادرات فولاد ایران را از آن خود کرد. در ۴ ماه فروردین تا تیر صادرات اسلب و بیلت فولاد خوزستان ۳۹ درصد رشد سالانه داشته ۶۲۵ هزار تن ثبت شد. که به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، اردن، مصر، سودان، تایلند وبرزیل به عنوان بازارهای اصلی صادر شد.

ایران قصد دارد در سال ۹۵ ۵٫۵ میلیون تن فولاد صادر کند  که ۴۵ درصد از سال ۹۴ بالاتر خواهد بود. در این بین فولاد مبارکه به دنبال صادرات ۲ میلیون تن از محصولات فولادی، فولاد خوزستان ۱٫۳۵ میلیون تن و ذوب آهن اصفهان ۱ میلیون تن از محصولات خود می باشد. فولاد خراسان نیز ۳۰۰ هزار تن فولاد صادر خواهد کرد.

فعالان بازار نسبت به این برنامه های صادراتی هم محتاطند و هم خوش بین. از یک طرف در اروپا موج پرونده های آنتی دامپینگ شدت گرفته  و از طرفی درگیری های سیاسی با عربستان شدت گرفته است.

وضعیت بازار داخلی نیز بر بازار صادرات فولاد ایران اثر گذار است. فولاد مبارکه که بزرگترین صادرکننده ایرانی در بازار فولاد است سهم خود را از بازار داخلی به ۸۰ درصد افزایش داده چرا که تقاضا بهتر شده و به مقابله با واردات نیز پرداخته است. پیش از این ورق گرم صادراتی این کارخانه ماهانه ۱۵۰ هزار تن بوده ولی جولای سال جاری به ۵۰ هزار تن رسید و در آگوست نیز در همین حدود خواهد بود.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن