آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی در چین بالای ۶۰ دلار هر تن خشک سی اف آر بوده است. بر خلاف انتظارات قبلی قیمت این ماده اولیه امسال ۴۴ درصد بالا رفته و نسبت به دسامبر ۲۰۱۵ که نزدیک کف قیمت یک دهه گذشته شده بود ۶۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایفنا، آمار نشان می دهد چین که ۷۰ درصد سنگ آهن تولیدی دنیا را مصرف می کند در جولای سال جاری ۸۸٫۴ میلیون تن سنگ آهن وارد کرده که از دسامبر ۲۰۱۵ بی سابقه بوده و ۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. در ۷ ماه نخست سال نیز واردات سنگ آهن به چین ۸٫۱ درصد بالا رفته و برای اولین بار از یک میلیارد تن بیشتر شده است. رشد قیمت و افزایش تقاضای چین باعث شد شرکت های معدنی بیشتری وارد بازار شوند و تحقیقات نشان می دهد تعداد شرکت های معدنی که پیش از این در بازار فعال نبوده اند رو به افزایش است.

تجارت جهانی ۱٫۳ میلیارد تنی سنگ آهن در دست استرالیا و برزیل و شرکت های معدنی با هزینه تولید پایین است از جمله واله، ریو تینتو و بی اچ پی که نه تنها معدن کاران چینی را تهدید می کنند بلکه در حال از میدان خارج کردن سایر صادرکننده ها از جمله افریقای جنوبی نیز هستند که تولید آن سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۰ درصد کم شده است.

در این بین سه ماه دوم سال جاری برای اولین بار پس از سال ها مشاهده شد استرالیا و برزیل با کاهش مجموع سهم خود از بازار سنگ آهن روبرو شده اند.

از ۱۰٫۷ میلیون تن افزایش واردات سنگ آهن چین در سه ماهه دوم سال نسبت به فصل اول سال، عرضه استرالیا ۷٫۳ میلیون تن بالا رفت ولی عرضه برزیل ۵٫۳ میلیون تن افت داشت در حالی عرضه سایر کشورها ۸٫۸ میلیون تن رشد داشت.

از جمله کشورهایی که رشد در صادرات سنگ آهن داشته اند می توان به هند اشاره کرد که صادرات سنگ آهن ۶ ماه نخست ۲۰۱۶ آن بیش از ۳ برابر از کل صادرات سال گذشته بالاتر بود. همچنین ایران، پرو، مغولستان ، روسیه، اندونزی و مالزی نیز بهبود در صادرات سنگ آهن را تجربه کردند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن