نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی پروازانه است، گفت: برای دست‌یابی به این میزان رشد نیازمند سرمایه‌‌گذاری بالایی خواهیم بود که تامین این حجم از سرمایه‌گذاری توسط منابع داخلی امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، رضا انصاری در نشست هم‌اندیشی اصلاح قانون معادن با بیان این موضوع که رشد ۸ درصدی کشور کمی بلند اظهار کرد: اگر به دنبال رشد اقتصادی بالا و پایدار هستیم باید تفکر را از منبع محور به دانش محور بودن حرکت داد تا بتوان شاهد تحولی در کشور باشیم. در صورتی که تفکر تولید به همراه تکنولوژی ایجاد نشود، هیچ تحولی در صنایع موجود در کشور رخ نمی‌دهد.

او با اشاره به ظرفیت بالای بخش معدن کشور تصریح کرد: هرچند کشور ظرفیت بالایی در بخش معدن در اختیار دارد اما در حوزه اکتشاف عملکردها ضعیف بوده است. متاسفانه در این حوزه با استاندارهای جهانی فاصله بسیاری داریم این در حالی است که اگر خواهان افزایش نقش معدن در اقتصاد کشور هستیم باید اکتشافات معدنی را توسعه دهیم.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تلاش ما بر این بود تا در برنامه ششم توسعه عوارض دولتی را به سمتی سوق دهیم که منجر به سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشافات شود.

انصاری با بیان این موضوع که مبحث فناوری نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم، تصریح کرد: حوزه اکتشاف نیازمند استفاده از برخی فناوری‌ها است. در واقع یکی از منشاء‌های مشکلات موجود در معدن و صنایع معدنی مسائل تکنولوژیکی را شامل می‌شود. به عنوان مثال صنعت فولاد ما نمی‌تواند با وضعیت فعلی خود یک صنعت رقابتی با صنعت فولاد چین باشد.

وی همچنین با اشاره به هدف گذاری تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در چشم‌انداز ۱۴۰۴ افزود: به اعتقاد بنده تحقق این رقم تا سال ۱۴۰۴ غیرممکن خواهد بود. در صورتی که رشد اقتصادی کشور رشد پایدار باشد و بتوان به رقم ۸ درصد دست پیدا کند و بتوانیم بحث رقابتی بودن را اجرایی کنیم، می‌توان شاهد گسترش معدن و صنایع معدنی در کشور بود.

منبع: ماین نیوز

پرینت متن