آخرین آمار نشان می دهد بدهی خالص ۳۰ شرکت فولادی بزرگ دنیا رکورد جدید ۱۵۰ میلیارد دلاری را ثبت کرده است. بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ بدهی صنعت فولاد افزایش چشمگیری داشت و سال ۲۰۱۴ کمی آرام گرفت. به گزارش ایفنا،البته این بهبود موقت بود چون فشارها بر مازاد ظرفیت تولید، روند نزولی تقاضای فولاد در چین و قدرت بیشتر مشتریان فولاد موجب افت ۳۰ درصدی قیمت فولادر در سال ۲۰۱۵ شد.

رویارویی با مشکلات در بازارهای فولاد ادامه پیدا کرد و افت تقاضای سال گذشته به فولادسازان اجازه نداد از بهبود روند بدهی ها بهره ببرند.

از این رو بدهی صنعت فولاد دنیا در حال حاضر در اوج است و بسیاری از کارخانه ها به شدت در تنگنا هستند و برخی در آستانه ورشکستگی.

بخصوص برزیل، چین و هند بدهی بیشتری را انباشته کرده اند که به دلیل افت تقاضا، افزایش ظرفیت تولید و مازاد تولید بوده است. ولی روسیه و ژاپن از بدهی های خود کاستند که به دلیل افزایش صادرات در نتیجه افت ارزش ارز آن ها نسبت به دلار بوده است. امریکا و اروپا نیز با پایین آوردن هزینه سرمایه وضعیت بدهی های خود را بهبود بخشیدند.

دولت ها در سراسر دنیا به سختی در تلاشند راه حل های محلی برای حمایت از صنعت فولاد خود پیدا کنند. ولی این راه حل ها تنها زمانی جوابگوست که شرکت های فوق مدل های تجاری دراز مدتی داشته باشند. در حالی که بسیاری از فولادسازها بر روی بهره وری و سرمایه در گردش تاکید دارند ولی هنوز راه طولانی برای نتیجه دادن باقی مانده است.

در حال حاضر تاکتیک هایی در صنعت فولاد وجود دارند که می توانند موجب کاهش بدهی ها و افزایش نقدینگی گردند که برخی از آن ها عبارتند از تامین مالی جایگزین، کنترل جدی تر هزینه ها و تبدیل دارایی های غیر استراتژیک به پول نقد.

باید خاطرنشان کرد تعطیلی و ورشکستگی در صنعت فولاد می تواند اثرات مخربی بر بازارهای داخلی و در سطح وسیع تر اقتصادهای محلی وارد نماید. فعالان صنعت فولاد دنیا باید تغییرات استراتژیک واقعی را اجرا کنند تا از این وضعیت جان سالم به در ببرند و برای دور جدیدی از روند رشد آماده شوند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

 

پرینت متن