مشاور معاون اول رئیس جمهور از وضعیت فولاد کشور گلایه کرد و گفت: بعضی از مسوولان می‌خواهند به هر قیمتی این بخش را توسعه بدهند و به همین دلیل راحت با طرح‌های بی‌نتیجه موافقت می‌کنند و امیدهای واهی مطرح می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز، مصطفی مؤذن‌زاده، مشاور معاون اول رئیس جمهور، در اولین جلسه کمیته راهبردی «هفتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» که روز یکشنبه هفتم شهریورماه، در محل ساختمان شماره ۲ روزنامه «دنیای اقتصاد» برگزار شد، در سخنانی انتقادی گفت: «طرح جامع تولید فولاد کشور» طرح خوبی است، اما اراده استفاده از آن وجود ندارد. بعضی از مسوولان می‌خواهند به هر قیمتی این بخش را توسعه بدهند و به همین دلیل راحت با طرح‌های بی‌نتیجه موافقت می‌کنند و امیدهای واهی مطرح می‌شوند.
او همچنین عنوان کرد: «طرح جامع تولید فولاد کشور» به کشور نشان داد وضعیت ظرفیت‌ها به چه صورت است، اما چرا باز هم اینقدر خودمان را به در و دیوار می‌زنیم در حالی که همه ما وضعیت آب، لوکیشن، زیربناها و بازار صادراتی‌مان را می‌دانیم؟ به نظر من در این شرایط هر چه بگوییم فایده ندارد. باید مشخص شود چه کسی مسوول است. در دولت سابق، من در جلسه‌ای در حضور آقای مهدی غضنفری (وزیر سابق بازرگانی) این مسائل را مطرح کردم و خود ایشان پذیرفت، اما در این دولت کمتر کسی به این مسائل توجه می‌کند. به نظر من لازم است در این همایش یکی از محورها را به بررسی مجدد «طرح جامع تولید فولاد کشور» اختصاص دهیم.
مؤذن‌زاده در ادامه با اشاره به مسائلی که در حوزه فولاد کشور وجود دارد، گفت: خیلی جاها من گریه‌ام می‌گیرد. در کجای دنیا چنین کارهایی می‌کنند؟ پول‌های کشور را هدر داده‌اند. یک نفر باید جلو اینها را بگیرد، آگاهی بدهد، بحث کند. این منابعی که هدر می‌رود، ثروت کشور است. اگر می‌خواهید بحث چالشی جدی داشته باشید، باید به این مسائل بپردازید، نیاییم «ژیگولی» صحبت کنیم.
علیرضا بختیاری، مدیر مسوول شرکت رسانه‌ای دنیای اقتصاد تابان، نیز در پاسخ به این اظهارات مؤذن‌زاده گفت: اقتصاد کشور ما درگیر یک بلاست و آن بلا دخالت دولت و شبه‌دولتی‌ها در اقتصاد است. خروجی این دخالت تصمیم‌های غیرکارشناسی است.
او در ادامه یادآوری کرد: این مسأله فقط به فولاد اختصاص ندارد. ۸۰ درصد اقتصاد کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم در نهایت، دولتی است. ما به عنوان یک رسانه و به عنوان یک همایش، قدم‌هایی برداشته‌ایم. «طرح جامع تولید فولاد کشور» از همین بحث‌ها به دست آمده است. ما فکر می‌کنیم به عنوان رسانه و همایش باید کار خود را انجام دهیم. تمایل هم داریم که بحث‌ها چالشی باشد و ابایی نداریم از اینکه مباحث چالشی مطرح شوند.
بختیاری همچنین اظهار کرد: به هر حال حتی اگر بخش خصوصی هم در جای نامناسبی پول خرج کند و سرمایه‌اش هدر برود،‌ باز هم این سرمایه کشور بوده که هدر رفته است.

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن