در ماه آگوست تاکنون قیمت ورق در امریکا ۲۰ تا ۴۰ دلار افت داشته  و قیمت ورق گرم را به ۵۸۰ تا ۶۰۰ دلار هر تن درب کارخانه رسانده است. به گزارش ایفنا،  دو تفکر در این مورد وجود دارد. یک مورد می گوید این روند نزولی رکود فصلی معمول هر ساله است و قیمت ها در سپتامبر ثابت شده یا بهبود می یابند. در این سناریو خریدارها باید برای فصل چهارم سال خرید کنند از این رو در سپتامبر سفارش می دهند. در بخش تولید کارخانه ها در اکتبر و سه ماهه پایانی سال برنامه تعمیرات خواهند داشت و تعرفه های بالای وارداتی اجازه افزایش واردات ورق گرم را نمی دهد از این رو عرضه کم شده و موجب ثبات یا رشد قیمت می گردد.

در این بین گرچه بینش دیگر معتقد است انتظار نمی رود تنزل قیمت ناگهانی در راه باشد ولی بهبود چشمگیر قیمت ورق گرم نیز بعید به نظر می رسد.

مشکل اصلی در بخش عرضه است. در بخش واردات حجم آن رو به افزایش است  و شاید سه ماه پایانی سال بیشتر شود. اختلاف قیمت های داخلی و خارجی در سه ماهه دوم شدت یافت و زمان می برد که محموله های وارداتی به امریکا برسند.

برخی معتقدند تعرفه های آنتی دامپینگ آنطور که ظاهرا نشان می دهد تاثیر گذار نخواهد بود. موجودی ورق بازار امریکا ظاهرا رو به افزایش است.

از این رو با این که تقاضا ثابت است عرضه رو به بالاست. بالا بودن قیمت به معنای سوددهی خوب است از این رو کارخانه های داخلی تا می توانند تولید را بالا می برند. از طرفی اختلاف قیمت با قیمت های وارداتی آنقدر هست که واردات را به صرفه کند و تعرفه های آتی دامپینگ آنقدر جا برای دور زدن دارند که اجازه ورود بیشتر ورق را بدهند.

نتیجه آن خواهد بود که موجودی بازار به روند صعودی ادامه می دهد  و در مواردی توزیع کننده ها و مشتریان دست از خرید بر می دارند و قیمت ها به کمتر از ۴۰۰ دلار سقوط می کند. به لطف تعطیلی خطوط تولید در سه ماهه پایانی سال بازار امریکا در کوتاه مدت افت جزیی می بیند ولی سال ۲۰۱۷ روند نزولی جدی می شود.

 

پرینت متن