در کنار طلا و نقره، شاید سنگ آهن نیز امسال شرایط خوبی را داشته باشد ولی نباید انتظار داشت این شرایط ایده آل تا سال ۲۰۱۷ نیز ادامه یابد.

 گروه بانکی وستاپک برآورد کرده قیمت سنگ آهن به کمتر از کف قیمت ۳۸٫۳ دلاری سال گذشته نیز برسد. این بانک استرالیایی پیش بینی کرده ۷ ماه آینده به دلیل کمبود تقاضا، عرضه بالا و افزایش موجودی سنگ آهن بنادر چین، بازار سنگ آهن وضعیت نا بسامانی داشته باشد.

در این راستا برآورد شده سه ماه پایانی سال سنگ آهن به طور میانگین ۴۷ دلار هر تن سی اف آر می شود. سال جاری را در ۳۷ دلار به پایان می برد وسه ماه نخست سال آینده تا ۳۸ دلار می شود.

به نظر سیتی بانک فعلا سنگ آهن حدود ۶۱ دلار است و به نظر بازار خوبی دارد که به دلیل بسته های حمایتی دولت چین است  ولی این حمایت به زودی به اتمام می رسد.  سیتی بانک نیز به دلایل مشابه بانک وستاپک استرالیا معتقد است سه ماه پایان امسال سنگ آهن به طور میانگین ۵۱ دلار و اوایل سال آینده ۴۵ دلار خواهد بود.

این نظرات توسط شرکت معدنی بی اچ پی بیلیتون که بزرگترین شرکت معدنی دنیا و سومین تولید کننده سنگ آهن است تایید شده که معتقد است سنگ آهن برای حداقل ده سال آینده به دلیل مازاد عرضه در سطوح پایینی می ماند.

برخی از تحلیلگران معتقدند شاید سنگ آهن سال ۲۰۱۷ تقاضای باثباتی داشته باشد که دلیل آن را تداوم بسته های حمایتی دولت چین برای حمایت از رشد اقتصادی می دانند.

یک عامل دیگر صادرات فولاد است. اگر صادرات فولاد چین افزایش داشته باشد قیمت فولاد را پایین می آورد  و در نتیجه سنگ آهن ارزان تر می شود. ولی سایرین از جمله سیتی بانک معتقدند مازاد عرضه مشکل اصلی است.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

 

پرینت متن