یکی از فاکتورهای مهمی که بر قیمت سنگ آهن تاثیر گذار است روند افزایش تولید فولاد و رشد قیمت فولاد در چین است.  گرچه این عامل نیمه نخست سال ۲۰۱۶ به قیمت سنگ آهن کمک کرده ولی این سوال هنوز باقی است که آیا قیمت فولاد تا پایان سال بالا می ماند تا از قیمت سنگ آهن حمایت کند. جواب سوال در میزان تقاضای فولاد چین و سایر کشورها نهفته است.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین نسبت به ماه آوریل تا ۱۲ درصد افت داشته است ولی اخیرا قیمت فولاد در این کشور در ثبات بوده و در جولای و آگوست کمی بهبود هم داشته است. فولادسازان چینی در سال ۲۰۱۵ با فروش فولاد در قیمت های پایین ضرر داده اند از این رو افزایش قیمت ها در سال ۲۰۱۶ چیز عجیبی نبوده است.

از طرفی رونق تقاضای بازار مسکن چین در اوایل سال جاری از قیمت فولاد حمایت کرد. موجودی پایین فولاد انبارها نیز موجب بهبود قیمت ها شد.

در هر حال بازار ساخت و ساز در حال کم قدرت شدن است و اگر بسته حمایتی از طرف دولت اعلام نشود قیمت فولاد در چین تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت. می توان مطمئن بود که هر زمان اقتصاد چین دچار نوسان می شود دولت آن وارد عمل شده اقدامی می کند.

معمولا قیمت فولاد چین و سنگ آهن در یک راستا تغییر می کنند. سنگ آهن امسال علی رغم مازاد عرضه قیمت مطلوبی داشته است. تحلیل گران انتظار دارند قیمت سنگ آهن تا پایان سال کمی تصحیح داشته باشد. افت قیمت در بازار سنگ آهن بر قیمت فولاد نیز فشار می آورد. کاهش تولید فولاد چین نیز می تواند منجر به کاهش واردات سنگ آهن به این کشور گردد.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن