سنگ آهن

با این که انتظار می رفت قیمت سنگ آهن در چین موقتا با بهبود خرید ها بالا برود ولی هفته گذشته این چنین نشد. با این که حجم خرید ها رشد داشت قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین تا ۸۰ سنت افت داشته در ۵۵ دلار و ۲۰ سنت هر تن سی اف آر ثبت شد. فولادسازان چینی قبل از تعطیلات اکتبر سنگ آهن بیشتری خواهند خرید تا موجودی انبارها را تکمیل کنند ولی چون افت قیمت فولاد و نگرانی از رکود بازار مسکن مطرح است سنگ آهن بازار راکدی دارد.

آخرین موجودی سنگ آهن وارداتی در بنادر چین ۱۰۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ثبت شده و در سطح بالایی است.

 

قراضه

ایفنا: هفته گذشته در ترکیه معامله ای برای قراضه وارداتی بسته نشد و خریدارها به دنبال تخفیف بودند ولی فروشنده ها نیز تمایلی به کاهش قیمت ندارند. قیمت درخواستی ترک ها برای قراضه ۲۰-۸۰ امریکا ۲۱۰ دلار هر تن سی اف آر است ولی پیشنهاد قیمت ۲۱۵ تا ۲۲۰ دلار است از این رو بازار در سکوت است. آخرین معامله قراضه سنگین خلوص ۱۵-۸۵ امریکا ۲۱۸ دلار هر تن سی اف آر بوده است.

قراضه خرد شده کانتینری وارداتی در هند ۴ دلار بالا رفته ۲۲۲ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. آخرین قیمت قراضه کانتینری وارداتی در تایوان ۸ دلار بهبود داشته ۲۱۸ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

قراضه آ۳ سی آی اس با ۱۱ دلار افت هفتگی به ۱۹۲ تا ۱۹۳ دلار هر تن فوب رسید. در خاور دور معامله ای شنیده نشده ولی در کره جنوبی قیمت پیشنهادی ۲۲۵ تا ۲۲۷ دلار هر تن سی اف آر بود که تغییر نداشت.

قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن  ۲۰۱ دلار هر تن فوب بود و تغییری نسبت به معاملات قبلی نداشت.

 

بیلت

ایفنا: رکود بازارهای مقاطع و افت قیمت قراضه باعث شده عرضه کننده های بیلت سی آی اس قیمت ها را پایین تر بیاورند.  بیلت سی آی اس ۳۱۵ تا ۳۲۵ دلار هر تن فوب شده در حالی که ۱۰ روز قبل ۳۳۰ دلار هر تن فوب بود. با این حال چنین قیمتی هنوز از نظر خریدارها بالاست از این رو معامله جدیدی شنیده نشده است.  شاید در ترکیه ۳۰۵ دلار هر تن فوب معادل ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن سی اف آر برای خریدارها قابل قبول باشد.

اختلاف قیمت بیلت و قراضه وارداتی در ترکیه به ۱۱۰ دلار هر تن رسیده از این رو کسی به دنبال خرید بیلت نیست.

بیلت صادراتی چین ۱۰ دلار هر تن ارزان تر شده ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. در جنوب شرق آسیا بیلت چین در ۳۳۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۱۵ تا ۳۲۰ دلار هر تن فوب معامله شد.

بیلت در بازار ایران

ایفنا: قیمت بیلت در بازار ایران در هفته گذشته ثابت بود. سایز ۱۲۵ میلیمتر در مبادی در قیمت ۱۲۵۰ تومان معامله میشد و سایز ۱۵۰ میلیمتر ۱۲۸۰ تا ۱۲۹۰ تومان پیشنهاد میشد. محصول فولاد خوزستان در بازار نیست و گفته میشود که این کالا بیشتر در حال صادرات است . در هفته گذشته قیمت قراضه کمی بالا رفت و به همین دلیل احتمال آن می رود که قیمت شمش کمی بهبود یابد بخصوص آنکه با کاهش تولید در کارخانجات میله گرد نشانه هایی از افزایش قیمت مقاطع در بازار احساس می گردد.

عرضه و تقاضای شمش به یکدیگر بسیار نزدیک شده و این امر حساسیت بازار را تشدید می کند چرا که هر تغییری در تقاضا باعث تغییر در قیمت خواهد شد. در صورتیکه کارخانجات شمش بخواهند از ظرفیت خالی خود بهره برداری کنند حداقل دو هفته از بازار عقب خواهند ماند ضمن آنکه در رقابت با خرید قراضه قیمت این کالا بالا خواهد رفت. تولیدکنندگان آهن اسفنجی که بیشتر با کارخانجات بزرگ مثل فولاد خوزستان همکاری می کنند نمی توانند به سرعت حجم تولید خود را بالا ببرند احتمال دارد که در هفته های آینده شاهد نوساناتی در قیمت شمش باشیم که البته این تغییر قیمت در بورس نخواهد بود.

 

مقاطع

ایفنا: هفته گذشته در بازار داخلی ترکیه میلگرد ۳۸۳ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۳۷۵ دلار هر تن فوب بود که ۵ دلار افت داشت. در بازار داخلی امریکا میلگرد ۵۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود. میلگرد ایتالیا در آلمان با تخفیف هایی در ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن معامله شده که تحویل اواسط اکتبر معامله شده است.

بازار صادرات مقاطع سی آی اس جوی منفی داشت. میلگرد از ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار دو هفته قبل به ۳۵۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب رسیده است.

میلگرد صادراتی چین سه هفته متوالی نزولی بوده و آخرین بار ۳۴۰ تا ۳۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که هفته قبل ۳۵۰ تا ۳۶۰ دلار بود. در جنوب شرق آسیا میلگرد چین ۳۵۵ تا ۳۶۰ دلار هر تن فوب معامله شده است.

مقاطع در بازار ایران

ایفنا: قیمت مقاطع از اول هفته روند کاهشی آرامی را طی کرد. میله گرد بطور متوسط تا هر کیلو ۱۰ تومان پایین آمد. نبشی و ناودانی هم به همین ترتیب نوسان قیمت داشت. متوسط قیمت میله گرد قطر ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر در اول هفته ۱۵۶۸ تومان بود که در پایان هفته به ۱۵۵۰ تومان رسید. هفته گذشته نمی تواند ملاک حرکت بازار باشد چون با یک تعطیلی میان دوره ای، آخرین تعطیلات تابستان و کندی عملیات مالی بسیاری از شرکت ها مصادف بود اما برای هفته های بعد امیدواری هایی هست . مهمترین مطلب آن است که احتمالاً از مهرماه پرداخت های دولت به شرکت های ساختمانی بابت بدهی های سال قبل شروع خواهد شد. حجم این پرداخت ها طبق بودجه ۴۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. به این ترتیب می توان امیدوار بود که بخشی از مشکل نقدینگی نزد شرکت های ساختمانی برطرف شود.

از طرف دیگر تولیدکنندگان بزرگ شمش محصول خود را صادر می کنند. برخلاف دو ماه قبل کمتر پیشنهاد فروش شمش فولاد خوزستان یا ارفع یا نیشابور در بازار دیده می شود به همین دلیل با ورود تقاضای جدید احتمال رونق و بروز نوسان مثل اردیبهشت ماه امکان پذیر خواهد بود در حال حاضر بسیاری از کارخانجات تولیدکننده میله گرد تولید خود را کاهش داده اند. در صورت ورود تقاضای میله گرد ممکن است بازار با کمبود شمش روبرو شود که پر کردن این خلاء زمان بر خواهد بود.

 

ورق

ایفنا: ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته را در ۳۷۶ دلار هر تن فوب به پایان برد در حالی که هفته قبل ۳۷۵ تا ۴۰۰ دلار بود.

در بازار داخلی شمال اروپا ورق گرم در ۴۵۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.

در بازار امریکا قیمت ورق گرم ۱۷ دلار نسبت به هفته قبل افت داشته ۵۹۵ تا ۶۰۶ دلار هر تن درب کارخانه شد.

قیمت ورق گرم در بازار ترکیه ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن درب کارخانه بود که نسبت به قبل از تعطیلات عید قربان تا ۱۵ دلار بالا رفت. تولید کننده ها به دنبال ۵ تا ۱۰ دلار افزایش قیمت دیگر نیز هستند. در بازار واردات ترکیه ورق گرم سی آی اس ۱۰ دلار بالا رفته ۴۱۰ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر شد.

متوسط قیمت ورق گرم وارداتی در منطقه آسه آن ۳۸۷ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

 ورق در بازار ایران

ایفنا: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در انزلی ۱۸۷۰ تومان هر کیلو بود اما از روز یکشنبه قیمت شروع به بالا رفتن کرد و به ۱۹۳۵ تومان رسید. این افزایش قیمت دو علت داشت : در درجه اول اینکه چند نفر از عرضه کنندگان اصلی کالا از بازار غایب بودند از طرف دیگر قزاق ها بر سر قیمت با خریداران ایرانی بازی در آوردند به همین علت فروشندگان این کالا با احتیاط عمل می کنند. چون امکان جایگزینی کالا به علت رفتار طرف عرضه کننده روسی برایشان قابل پیش بینی نیست .

ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۵ میلیمتر همچنان در بازار با محدودیت عرضه روبروست ولی به علت ضعف تقاضا قیمت آنها تغییر نکرد . ورق های ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بود که قسمتی از آن به علت غیبت بعضی از عرضه کنندگان ورق در بازار بود. ورق های ضخامت ۶، ۱۰ و ۱۲ میلیمتر کمتر پیشنهاد میشد به همین علت قیمت قابل رقابتی برای آنها در دسترس نبود. ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا محصول کاویان در هفته گذشته در بازار عرضه نمیشد که البته رکود بازار هم به کمک محدودیت عرضه آمد و قیمت تغییر نکرد محصولات اکسین که در هفته های قبل با محدودیت عرضه شدید روبرو بود این هفته به بازار آمد. تعطیلی و رکود بازار هم با کمک عرضه باعث شد تا قیمت ها در حد ۱۰ تومان کاهش یابد اما همچنان نگرانی از عرضه این کالا در بازار وجود دارد .

ورق سرد بازار بسیار بی رونقی داشت که بیشتر ناشی از تعطیلات فصلی بود. قزاق ها قیمت فروش ورق سرد را دوباره این هفته تا ۱۰ دلار هر تن افزایش دادند و زمزمه ۴۷۰ دلار هر تن سی اف آر بندرانزلی را آغاز کردند. این قیمت فراتر از قیمت های فروش امروز بازار است و به همین دلیل تمایلی به واردات این کالا بطور جدی نیست. نباید فراموش کرد که به علت کاهش تقاضای این کالا حجم و سرعت فروش آن بسیار کاهش یافته و کمتر خریداری تمایل به سرمایه گذاری روی خرید این کالا دارد. از طرف دیگر چین که در سال گذشته رقیب عمده سی آی اس در تامین ورق سرد به بازار ایران بوده چند ماهی است که به علت بالا بودن قیمت از بازار ایران خارج شده است. در صورتیکه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی تشدید یابد تقاضا برای ورق سرد بالا خواهد رفت با توجه به محدودیت عرضه از طرف مبارکه و عدم امکان افزایش عرضه در کوتاه مدت قیمت این کالا جا دارد که در ماههای آینده افزایش چشمگیری پیدا کند.

ورق گالوانیزه تغییری در هفته گذشته نداشت ولی شاهد عرضه ورق اماراتی و روسی در بنادر بودیم که احتمالاً فروش آنها در هفته های آینده خواهد بود. در حالیکه تقاضای آن همچنان پایین است.

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن