سنگ آهن

هفته گذشته سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین با ۲ دلار رشد از ۶۵ دلار هر تن سی اف آر نیز گذشت. با توجه به افت ارزش یوان چین شاید قیمت بالاتر نیز برود. این ماده اولیه از اواخر سپتامبر افت قیمتی نداشته است. البته فعالان بازار معتقدند شاید قیمت سنگ آهن تا پایان سال ۲۰۱۶ بالای ۶۰ دلار نماند و میانگین قیمت به حدود ۵۵ دلار هر تن سی اف آر خواهد رسید.

نظرات متفاوت است ولی اغلب کارشناسان معتقدند قیمت زغال سنگ، فولاد و در نتیجه سنگ آهن برای مدتی صعودی می ماند.

 

قراضه

ایفنا: هفته گذشته جو بازار فولاد ترکیه خوب بود از این رو خرید قراضه ادامه داشت.  قیمت قراضه صادراتی سی آی اس صعودی بود و در ترکیه قراضه آ۳ روسیه با کمی رشد به ۲۳۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه ۲۵-۷۵ اروپا نیز تا ۱۰ دلار رشد داشته ۲۳۴ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. معاملات بعدی قراضه سنگین ۲۰-۸۰ در ۲۴۰ تا ۲۴۵ دلار هر تن سی اف آر خواهد بود در حالی که پیش از این تا ۲۳۵ دلار بوده است. انتظار می رود به زودی قیمت قراضه ۲۰-۸۰ حوزه دریای بالتیک ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر شود.

چند هفته اخیر قیمت قراضه در بازار داخلی آلمان به طور میانگین  ۷٫۱۸ یورو هر تن افت داشته است.

متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ در بازار داخلی  ژاپن به طور میانگین ۵۰ سنت افت داشته ۱۷۵ دلار هر تن ثبت شده است. قراضه صادراتی ژاپن نیز ۱۹۸ دلار هر تن فوب شنیده شد که حدود ۱۴ دلار نسبت به دو هفته قبل رشد داشت.

قراضه سنگین کلاس یک امریکا ۲۳۵ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی بود و خریداری نداشت. قراضه ۲۰-۸۰ کانتینری امریکا نیز در تایوان ۲۱۲ تا ۲۱۵ دلار هر تن سی اف آر  بود در حالی که قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۲۳ تا ۲۲۸ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

 

بیلت

ایفنا: بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته از ۳۵۰ دلار هم گذشت و از ۳۴۵ دلار به ۳۵۳ دلار هر تن فوب رسید. قراضه رو به بالاست و روند صعودی بازار بیلت نیز تداوم دارد. در ترکیه آخرین معاملات در ۳۵۵ دلار هر تن سی اف آر نهایی شده و مصر نیز در ۳۶۵ دلار  هر تن سی اف آر خرید کرد.

بیلت در بازار داخلی ترکیه ۲۳ دلار در یک هفته بالا رفته ۳۶۳ تا ۲۶۸ دلار هر تن درب کارخانه شد.

قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۶ دلار رشد داشته که در راستای افزایش هزینه تولید و تقاضا بود. در بازار صادرات چین بیلت۳۵۰ دلار هر تن فوب بود که ۸ دلار در یک هفته رشد داشته در بازار داخلی نیز قیمت تا ۱۰ دلار بالا رفته ۳۳۴ دلار هر تن درب کارخانه شد.

بیلت در بازار ایران

ایفنا: قیمت بیلت در هفته گذشته روند صعودی به خود گرفت. فولاد خوزستان شمش خود را با ۲۰ تومان بالاتر از هفته های قبل در قیمت ۱۲۷۰ تومان پایه عرضه کرد. ظاهراً این معامله قبلاً بسته شده بود اما این پایه ای است برای عرضه هفته های آینده. به دنبال این معامله شمش همه کارخانه ها با افزایش قیمت روبرو شد. شمش فولاد خوزستان یا ارفع که در هفته های قبل تا ۱۲۸۵ تومان معامله میشد در بازار تا ۱۳۴۰ تومان هم گفته شد ولی معاملاتی در قیمت ۱۳۲۰ تومان هر کیلو ( با مالیات ارزش افزوده) بسته شد. این افزایش قیمت تنها ناشی از جو روانی بازار و انتظار برای تغییر قیمت بود. تقاضا همچنان محدود است و عرضه کننده های شمش به دنبال خریدار می گردند شمش سایز ۱۲۵ میلیمتر تا ۱۳۲۰ تومان ( با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ) عرضه شد در حالیکه بالاترین قیمت آن در هفته های قبل ۱۲۹۰ تومان ( با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ) بود.

 

مقاطع

ایفنا:  در هفته ای که گذشت تقاضای میلگرد صادراتی ترکیه مطلوب نبود ولی قیمت ۵ تا ۱۰ دلار دیگر بالا رفته ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن فوب شد و برخی تا ۴۳۰ دلار نیز پیشنهاد می دادند. در بازار داخلی ترکیه نیز قیمت میلگرد ۴۰۹ تا ۴۲۲ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

میلگرد چین صعودی بود و از ۳۵۰ تا ۳۷۰ دلار به ۳۶۰ تا ۳۷۵ دلار هر تن فوب رسید. در  بازار داخلی نیز ۵ تا ۶ دلار بالا رفت.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۳۷۵ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب بود که تغییر چندانی نداشت. در مصر آخرین قیمت میلگرد اوکراین ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

میلگرد تولید اکتبر در جنوب اروپا ۳۶۵ تا ۳۷۵ یورو هر تن درب کارخانه بود که ۵ یورو در دو هفته رشد داشت. هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی امریکا ۲۲ دلار هر تن بالا رفت.

مقاطع در بازار ایران

ایفنا: مقاطع هفته پر سئوالی را پشت سر گذاشت . روز شنبه میانگین قیمت میله گرد قطر ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر در اصفهان ۱۶۰۰۰ ریال  ( با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ) بود که در آخر هفته به ۱۶۳۸۰ ریال رسید. این روند در مورد تیرآهن هم تجربه شد متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ روز شنبه ۱۷۴۰۰ ریال در اصفهان بود که در آخر هفته به ۱۷۸۵۰ ریال رسید. روند صعودی مقاطع از روز یکشنبه شروع شد و روز سه شنبه با روشن شدن افزایش قیمت شمش در بورس تقویت شد، این روند در مورد دیگر مقاطع مثل نبشی و ناودانی هم دیده شد. افزایش قیمت باعث تحرک در بازار شد، ولی حجم معاملات تغییری نکرد و بازار همچنان در رکود بود. این رکود، آخر هفته که قیمت های جدید تثبیت شد بیشتر دیده شد، هدایت قیمت تیرآهن و میله گرد با بازارسازی ذوب آهن بود. افزایش قیمت دیگر مقاطع متاثر از بالاتر رفتن قیمت شمش در بورس بود ولی هیچ کدام اینها ناشی از فاکتورهای واقعی حاکم بر عرضه و تقاضا نبود. برای افزایش قیمت یا باید تقاضا بالا میرفت یا هزینه های تولید، هیچ کدام این عوامل در بازار دیده نمی شود از طرف دیگر تولیدکننده های شمش ظرفیت خالی بالای ۳۰ درصد دارند همینطور تولیدکنندگان مقاطع، این افزایش قیمت ظرفیت های خالی را پر نخواهد کرد چون تقاضا نیست و تنها به افزایش قیمت قراضه دامن خواهد زد، در این میانه بازنده ها کارخانه های کوچک هستند که باید قراضه را گرانتر بخرند . روز چهارشنبه شاهد بودیم که قیمت اعلامی کارخانه ها تا ۲۰ تومان بالاتر اعلام شد ولی کارخانه ها تخفیف ۲۰ تا ۳۰ تومانی را هنگام دریافت سفارش میدادند. در هر حال بازی کردن با قیمت در بازار بسیار راکد فعلی به یک جور سرگرمی می ماند تا یک واقعیت اقتصادی. بعضی از دست اندرکاران افزایش قیمت را متاثر از روند جهانی میدانند اما مقاطع در ایران ربطی به مقایسه با بازار جهانی ندارد چون تمام زنجیره تولید در کشورمان وجود دارد. هزینه تولید هم تغییر نکرده تقاضا هم همچنان پائین است، پس چرا قیمت ها بالا رفته ؟؟

 

ورق

ایفنا: افزایش هزینه تولید و محدودیت عرضه باعث شد قیمت ورق گرم در بازار داخلی اروپا تا ۵۰۰ یورو هر تن درب کارخانه شود و تا سال آینده میلادی نیز صعودی برآورد شده است.

ورق گرم تولید ژانویه در بازار داخلی ترکیه ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده شد در حالی که هفته قبل ۴۵۰ تا ۴۶۵ دلار بود.

ورق گرم سی آی اس تا ۱۵ دلار رشد هفتگی داشته ۴۳۰ دلار هر تن فوب شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم در ۵۰۷ تا ۵۱۸ دلار هر تن درب کارخانه حمل نوامبر ثبت شد. البته کارخانه ها قیمت های جدید را تا ۳۳ دلار بالا برده اند. شاید چند هفته پس از انتخابات امریکا تغییراتی در تقاضا و قیمت ها در بازار ورق  این کشور مشاهده شود.

قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی چین ۴۱۵ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب بود که ۲۵ تا ۳۰ دلار نسبت به هفته قبل رشد داشته است. در بازار داخلی چین نیز اخیرا ورق گرم تا ۷ دلار رشد داشته و فعالان بازار معتقدند رشد قیمت های اخیر به دلیل افزایش تقاضا بوده است.

ورق در بازار ایران

ایفنا: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول از اول هفته رو به بالا بود روز شنبه این کالا در انزلی ۲۰۲۰ تومان ( با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ) هر کیلو پیشنهاد میشد و تا روز چهارشنبه به ۲۰۸۰ تومان رسید ولی از چهارشنبه به بعد بازار شروع به بازگشت کرد و تا ۲۰۶۰ تومان اعلام شد. علت این افزایش قیمت محدودیت فروش از سی آی اس عنوان شد ، قیمت وارداتی این کالا به ۴۷۰ دلار سی اف آر بنادر شمالی رسیده است اما محموله هایی که قبلاً در قیمت پائین خریداری شده در پایه ۴۵۰ دلار هر تن آماده به حمل، پیشنهاد شده است ضمن آنکه بعد از حدود سه ماه محصول چین در بندرامام خمینی در قیمت ۲۰۲۰ تومان هر کیلو عرضه شده است بیشتر دست اندرکاران معتقدند که به علت بالا رفتن قیمت در خارج از ایران و وقفه دو ماهه در واردات، قیمت این کالا کاهش نخواهد یافت از طرف دیگر مبارکه قیمت ورق گرم B را که ۱۶۳۷۰ ریال بود در این هفته به ۱۷۳۴۱ ریال رساند ورق گرم C از ۱۵۹۶۳ ریال به ۱۶۵۴۵ ریال افزایش داد همین عامل باعث دلگرمی واردکننده هاست .

ورق های ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر همچنان با محدودیت عرضه و افزایش قیمت روبرو بود مبارکه ورق گرم را با ۸۰  تومان افزایش عرضه کرد و موفق به فروش شد. البته انتظار افزایش قیمت کاملاً منطقی بود چون قیمت ورق گرم در خارج از ایران نسبت به دو ماه قبل حداقل ۵۰ دلار هر تن بالا رفته است مبارکه در شرایط فعلی می تواند کالا را به جای عرضه در بازار داخلی صادر کند ، از طرف دیگر واردات این کالا با قیمت  ۴۷۰ دلار هر تن سی اف آر و حقوق گمرکی فعلی اصلاً مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل بازار با توجه به محدودیت عرضه پذیرای این افزایش قیمت بود. ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا شدیداً با کمبود روبروست، محصول کاویان در بازار کمتر دیده میشود تنها دو سایز ۱۰ و ۱۵ میلیمتر با اما و اگر عرضه میشد ولی محصول اکسین با عرضه قطره چکانی روبروست تمام کسانی که کالا از این کارخانه خریده اند ناراضی هستند، این محدودیت عرضه باعث شد تا قیمت ورق اکسین با افزایش روبرو شود و به میانگین ۱۹۰۰ تومان هر کیلو ( با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ) برسد در حالیکه دو هفته قبل پایه قیمت ۱۸۰۰ تومان هر کیلو ( با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ) بود واردات این کالا به صرفه نیست پایه قیمت سی اف آر ۴۷۰ دلار هر تن است و با احتساب حقوق گمرکی قیمت تمام شده بالاتر از ۲۰۰۰ تومان خواهد بود. ادامه شرایط فعلی بسیار بحث انگیز است یا دولت مجبور به رسیدگی در مورد تولید خواهد شد یا باید حقوق گمرکی را پائین بیاورد تا رقبای خارجی کمبود داخلی را جبران نمایند. در شرایط فعلی که تقاضا بسیار ضعیف است عرضه از تقاضا عقب افتاده اگر تقاضا تحریک شود شرایط بازار چگونه خواهد شد؟؟

ورق سرد از اول هفته ساز بالا رفتن را میزد. روز دوشنبه فولاد مبارکه قیمت پایه را به هر کیلو ۱۸۹۸ ریال بالا برد با این اقدام بازار منفجر شد فروشنده ها دست از عرضه کشیدند و همین امر باعث شد تا قیمت کالاهای وارداتی تا هر کیلو ۲۰۰ تومان افزایش یابد. بازار بهم ریخته شد تا جائی که قیمت ها با ۱۰۰ تومان اختلاف صحبت شد. ولی از روز چهارشنبه بازار کمی آرامش یافت. با این حال قیمت های جدید حداقل ۱۰۰ و حداکثر ۲۰۰ تومان بالاتر از اول هفته بود. حجم واردات در دو ماه گذشته پائین بوده و قیمت های وارداتی با قیمت های فروش فعلی تفاوت جدی ندارد بالطبع واردکننده ها با احتیاط موجودی خود را عرضه می کنند چون نمی توانند کالای فروش رفته را جایگزین کنند.

ورق گالوانیزه نیز در هفته گذشته با محدودیت عرضه روبرو شد. عرضه ورق سرد که پایه اولیه تولید این کالاست با محدودیت روبروست به همین دلیل قیمت این کالا بین ۳۰ تا ۱۰۰ تومان افزایش یافت . اکثر دست اندرکاران انتظار افزایش بیشتر قیمت را دارند چون روی هم در دنیا گران شده و تولیدکنندگان این کالا در داخل هم بسیار محدود شده اند .

پرینت متن