معاون معدنی وزیر صنعت گفت: از سال آینده صادرات سنگ آهن با وضع عوارض صورت خواهد گرفت.

جعفر سرقینی با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای اخذ عوارض بابت صادرات سنگ آهن از سال آیند، اظهار داشت: بحث ممنوعیت برای صادرات سنگ آهن مطرح نیست، اما موضوع وضع عوارض را در دستور کار داریم.
وی با بیان اینکه هنوز میزان عوارض قابل وضع برای صادرات سنگ آهن مشخص نشده است، تصریح کرد: فعلاً بحث دریافت عوارض صادرات از سنگ آهن خام مطرح است.
سرقینی هدف از وضع این عوارض را جلوگیری از صادرات سنگ آهن خام عنوان کرد و گفت: به این ترتیب، ارزش افزوده در داخل کشور ایجاد خواهد شد.
وی در مورد اجرای هفت طرح فولادی نیز گفت: اولین طرح، هفته آینده راه اندازی می شود و با مصرف سنگ آهن در کشور و تبدیل آن به فولاد، ارزش افزوده بیشتری ایجاد خواهد شد.
در همین حال معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهارمین کنگره بین المللی معدن و صنایع معدنی ایران و ششمین کنفرانس مهندسی معدن گفت: دوستان معدنکار و تجار غافلگیر نشوند، برای صادرات مواد خام معدنی ۱۰۰ درصد موانع ایجاد خواهیم کرد و در عین حال صادرات مواد معدنی فرآوری شده، مشمول معافیت مالیاتی است.
سرقینی افزود: براساس قانون، صادرات مواد خام مشمول معافیت مالیاتی نیست و در شورای اقتصاد مصادیق این امر مشخص شده است.
وی اضافه کرد: محدودیت برای صادرات مواد خام معدنی در واقع خواست مقام های ارشد کشور است و این امر در چارچوب اقتصاد مقاومتی نیز مشخص شده، بنابراین باید به این خواست توجه لازم شود.

منبع: ماین نیوز

پرینت متن