سنگ آهن

بازار سنگ آهن هفته گذشته پس از مدتی روند صعودی مداوم سرانجام متوقف شد و تا پایان هفته پس از تجربه کردن حدود ۷۹٫۵ دلار  که از سال ۲۰۱۱ تاکنون بی سابقه بوده به ۷۳ دلار هر تن سی اف آر بازگشت. افت قیمت میلگرد در بورس شانگهای و کاهش قیمت بیلت در چین علل اصلی کاهش قیمت سنگ آهن بود. البته باید پس از این همه رشد قیمت منتظر تصحیح قیمت می بودیم. قرارداد سنگ آهن در بورس دالیان نیز ۵ دلار ارزان شد.

موجودی سنگ آهن فولادسازان چینی بالا رفته و تعداد معاملات نیز هفته گذشته کاهش یافت که بر کاهش قیمت تاثیر گذار بود. موجودی سنگ آهن کارخانه های چینی برای ۲۳ روز تولید فولاد کافی است.

 

قراضه

هفته گذشته متوسط قیمت قراضه سنگین خلوص ۲۵-۷۵ اروپا ۲۶۱ تا ۲۶۳ دلار هر تن سی اف آر ترکیه و در ثبات بود. قراضه ۲۰-۸۰ امریکا و دریای بالتیک  ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه شنیده شد. برخی معتقدند محموله های حمل ژانویه شاید تا۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر نیز برسد.  قراضه آ۳ روسیه نیز ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود.

هفته گذشته در خاور دور نیز قیمت قراضه سی آی اس در کره ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۲۴۳ تا ۲۴۸ دلار هر تن فوب بود و قیمت پیشنهادی جدید تا ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر نیز رسید. قراضه سنگین کلاس یک امریکا نیز به ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر خاور دور رسید ولی تمایلی به خرید آن دیده نمی شد.

در بازار داخلی ژاپن قیمت خرید قراضه سنگین کلاس ۲  دو هفته اخیر ۳۷ دلار هر تن رشد داشت. ظاهرا کاهش عرضه موجب این رشد قیمت شده است. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۲۲۹ تا ۲۴۴ دلار هر تن فوب بود و کره ای ها علاقه ای به خرید آن نشان ندادند.

در بازار داخلی امریکا قیمت قراردادهای قراضه نوامبر  ۳۵ دلار هر لانگ تن رشد داشته قراضه خرد شده ۲۴۰ تا ۲۴۵ دلار هر لانگ تن بود. انتظار می رود  در خرید های دسامبر نیز قیمت قراضه در امریکا ۲۰ تا ۳۰ دلار هر لانگ تن بالا برود.

 

بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس  به ۳۹۰ دلار هر تن فوب رسید در حالی که یک هفته قبل حداکثر قیمت ۳۸۵ دلار بود.

در بازار داخلی چین قیمت بیلت ۶ دلار افت داشت. بیلت صادراتی چین ۳۹۰ دلار هر تن فوب  و در ثبات شنیده شد.

در جنوب شرق آسیا بیلت چین کم طرفدار شد و برخی از ویتنام در ۳۶۵ تا ۳۸۰ دلار هر تن فوب خرید کردند. در مصر بیلت سی آی اس ۲۰ تا ۲۵ دلار رشد قیمت داشته ۴۱۰ دلار  هر تن سی اف آر ثبت شد.

بیلت سی آی اس در ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه خریداری شد و پس از آن قیمت های پیشنهادی به ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی ترکیه بیلت۲۰ تا ۲۵ دلار بالا رفته به ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته به شدت افزایش یافت روز یکشنبه فولاد خوزستان ۱۶ هزار و ۷۰۰ تن شمش را در قیمت پایه ۱۴۱۰ تومان فروختT این معامله به یکباره بازار شمش را بهم ریخت. فولاد خوزستان شرکت مادر برای شمش است افزایش قیمت از طرف این کارخانه باعث شده تا تعادل بازار کلاً بهم بریزد. در نتیجه تولیدکنندگان شمش همگی قیمت های خود را بالا بردند . قیمت شمش فولاد خوزستان مبنای قیمت سنگ آهن ، گندله و آهن اسفنجی است با بالا رفتن قیمت شمش فولاد خوزستان باید منتظر بود و دید که قیمت این کالاها که اکثراً از منابع دولتی تامین می شود بالا برود، بنابراین احتمال بازگشت قیمت شمش تا آخر سال بعید است. قیمت شمش در بازارهای جهانی به حدود ۴۰۰ دلار اف او بی رسیده است در حالیکه تقاضا برای آن هنوز هست. فولاد خوزستان به عنوان شرکت لیدر از سابقه خوبی برای صادرات برخوردار است و اگر شمش را به همین قیمت صادر کند با توجه به جوایز صادراتی و معافیت مالیاتی در صادرات سود بیشتری می برد، ضمن اینکه فضا برای کارخانجات دیگر بخصوص کارخانجات کوچک برای تولید و فروش مهیا می شود، به دنبال این فروش فولاد خوزستان ۲۰ هزار تن تختال را با قیمت ۱۴۸۶ تومان فروخت. در نتیجه این دو معامله قیمت انواع آهن آلات اعم از ورق یا مقاطع به شدت بالا رفت در کنار آن قیمت بیلت در بازار به یکباره اوج گرفت و تا آخر هفته به قیمت ۱۵۰۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده رسید این در حالی است که تولید کارخانه های سازنده مقاطع به حداقل خود رسیده است افزایش قیمت بیلت در بورس از یک طرف و محدودیت عرضه از طرف دیگر باعث شد تا قیمت بیلت تا آخر هفته ثابت بماند با اینکه در اواخر هفته بازار راکد شد و خریدار جدی نبود ولی قیمت های بیلت چه در کارخانجات خصوصی یا دولتی با یک افت ۱۰ تا ۲۰ تومانی بسته به نوع کالا و محل تحویل روبرو شد. در آخر هفته شمش فولاد خوزستان در بازار تحویل ۳ روزه هر کیلو ۱۵۰۰ تومان با مالیات ارزش افزوده پیشنهاد میشد از آنجا که قیمت قراضه در اواخر هفته کاهش یافت انتظار میرود شمش های تولید شده در کارخانجات خصوصی با کاهش قیمت روبرو شود.

 

مقاطع

قیمت میلگرد در بورس شانگهای چین هفته گذشته تا ۳۹ دلار افت داشت. ولی قیمت صادراتی کاهش نیافت و در ۴۳۰ تا ۴۵۰ دلار هرتن فوب ثبات داشت. ظاهرا روند صعودی دیگر متوقف شده است.

در بازار نقدی امریکا قیمت میلگرد ۴۷۰ تا ۴۸۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه  و قیمت وارداتی نیز به طور میانگین ۳۹۵ دلار هر شورت تن سی اف آر بود. برخی از کارخانه های داخلی قیمت را تا ۴۴ دلار هر شورت تن بالا بردند.

در بازار داخلی ترکیه میلگرد تا ۱۲ دلار بالا رفته ۴۳۵ تا ۴۴۶ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. میلگرد صادراتی ترکیه همچنان صعودی است و ۴۳۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن فوب بود.

هفته گذشته مقاطع صادراتی سی آی اس ۱۵ دلار دیگر بالا رفت و حداکثر ۴۱۰ دلار هر تن فوب بود.

در جنوب اروپا میلگرد تا ۲۵ یورو نسبت به اواخر اکتبر بالا رفته ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن فوب شنیده شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت انواع میله گرد به طرز سرسام آوری در هفته گذشته بالا رفت میله گرد روز شنبه صبح با ۱۰ تومان افزایش قیمت هر کیلو کار خود را شروع کرد و بعد با ۲۰ تومان افزایش مجدد روبرو شد پس از این افزایش هیجانی بسیاری از کارخانه ها جلوی فروش را بستند، روز یکشنبه که قیمت شمش در بورس با افزایش شدید روبرو شد قیمت میله گرد تا هر کیلو ۱۰۰ تومان بالا رفت این روند روز دوشنبه هم ادامه یافت در حالیکه تقاضای مصرف کننده نهائی در بازار نبود، میله گرهای خریداری شده توسط بنکدارها به انبارها سرازیر شد. از روز سه شنبه بنکدارها موجودیهای خود را به بازار عرضه کردند همین مطلب باعث شد تا روز چهارشنبه شاهد کاهش قیمت بودیم قیمت میله گرد به قیمت اردیبهشت ماه امسال رسیده است و احتمالاً همان سناریوی کاهش قیمت تکرار خواهد شد، اما شدت آن مثل ماه خرداد و تیر نخواهد بود. اکثر دست اندرکاران پیش بینی می کنند که قیمت حداکثر تا ۵۰ تومان کاهش یابد و بعد به ثبات برسد دلیل اینکه قیمت کاهش خواهد یافت عدم وجود تقاضای مصرف کننده می باشد اما از آنجا که قیمت شمش بالا رفته قیمت میله گرد نمی تواند به قیمت های ۲۰ روز قبل برگردد . دو عامل برای کاهش قیمت وجود دارد : اول رقابت بنکدارها که میله گرد خریداری را به بنگاه ها انتقال دادند و سعی در فروش آنها دارند

دومین علت تعطیلات هفته آینده می باشد.

دیگر مقاطع هم روند قیمتی مثل میله گرد را تجربه کردند قیمت تیرآهن از اول هفته تا روز سه شنبه رو به بالا بود اما از روز سه شنبه به بعد روند نزولی قیمت شروع شد افزایش قیمت در سه روز اول هفته برای تیراهن در اصفهان تا ۱۳۰ تومان هم دیده شد . نبشی و ناودانی هم روند افزایش قیمتی را تجربه کردند و عملاً تا آخر هفته هر کیلو ۱۰۰ تومان بالا رفتند این افزایش قیمت از روز سه شنبه متوقف شد . اکثر دست اندرکاران انتظار دارند در هفته آینده قیمت نبشی و ناودانی پس از افت قیمت به ثبات برسد ولی قیمت تیراهن در اختیار ذوب آهن اصفهان است.

 

ورق

در بازار داخلی چین برخی کارخانه ها قیمت جدید ورق گرم خود را ۴۴ تا ۵۸ دلار بالا بردند. ورق گرم صادراتی چین ۵ هفته متوالیست که رو به بالاست و آخرین بار با ۲۵ تا ۳۵ دلار رشد ۴۶۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی ترکیه ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن درب کارخانه شده که ۱۰ دلار در یک هفته اخیر رشد داشت. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز ۲۰ دلار بالا رفته ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب  ثبت شد.  ورق گرم وارداتی از سی آی اس نیز ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود که دو هفته اخیر ۴۰ دلار بالا رفته است.

قیمت پیشنهادی ورق گرم سی آی اس از ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار به ۴۸۰ دلار هر تن فوب رسید.

در امریکا ورق گرم  ۱۱ دلار هر تن بالا رفته ۵۱۸ تا ۵۲۹ دلار هر تن درب کارخانه شد. از اواخر ماه می تاکنون این اولین رشد قیمت بوده است.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر صبح شنبه هر کیلو ۲۱۶۰ تومان بود اما از همان روز شنبه قیمت شروع به افزایش کرد تا روز دوشنبه که به ۲۲۰۰ تومان هر کیلو رسید، از روز سه شنبه بازار آرام گرفت و روز چهارشنبه قیمت این کالا به ۲۱۷۰ تومان در انزلی پیشنهاد شد کالاهایی که امروز از گمرک تحویل می شوند سفارشات شهریورماه هستند در شهریورماه قیمت ها بسیار پایین تر از دیروز بوده اند میانگین قیمت شهریورماه حدود ۳۸۰ تا ۴۰۰ دلار سی اف آر انزلی بوده است در حالیکه قیمت امروز ۵۱۰ دلار سی اف آر بنادر ایران است، گذشته از افزایش قیمت در باازر جهانی حجم عرضه این کالا از طرف فروشندگان خارجی کاهش یافته در نتیجه بازار با دو فاکتور روبروست اول کاهش عرضه دوم افزایش قیمت .

عده ای از دست اندرکاران انتظار دارند که قیمت این کالا به ۲۳۰۰ تومان هر کیلو برسد و احتمال افزایش قیمت بیش از این بعید به نظر می رسد چرا که بازار لوله و پروفیل هنوز خود را با قیمت ۲۲۰۰ تومان تطبیق نداده است .

ورق سیاه ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر سه روز اول هفته روند افزایشی داشت اما بعد از آن بازار به آرامش رسید عرضه این ورق ها بسیار محدود است و به همین علت احتمال کاهش آنها ضعیف می باشد . ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا به شدت با افزایش قیمت روبرو شد بعضی از ضخامت ها به حدود ۲۲۵۰ تومان رسید عرضه کاویان در هفته گذشته در حداقل خود بود همین طور هم اکسین که بصورت قطره چکانی کالا به بازار عرضه می . قیمت ورق گرم در بازار جهانی در طول دو ماه گذشته بالا رفته و به ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر بنادر ایران رسیده است قیمت تمام شده این کالا پس از ترخیص حداقل ۲۲۵۰ تومان می باشد از آنجا که بازار ایران در طول سه ماه گذشته با بازار جهانی فاصله داشته حجم واردات این کالاها به شدت کاهش یافته در عین آنکه کارخانه اکسین و مبارکه بیشتر به دنبال صادرات هستند و به تعهد خود در مقابل کسانی که پیش خرید کرده اند پایبند نمی باشند در نتیجه بازار با کمبود شدید عرضه روبرو شده است در حالیکه تقاضا هم بسیار ضعیف است. فولاد خوزستان روز یکشنبه ۲۰ هزار تن تختال را در قیمت پایه ۱۴۸۶ تومان فروخت روز چهارشنبه این معامله تکرار شد در حالیکه حجم تقاضا پایین تر از میزان عرضه بود. موجودی ورق گرم در انبارها به کف خود رسیده است در حالیکه میزان عرضه از طرف کارخانه ها هم محدود است ولی احتمال افزایش قیمت بیش از این نیست، مصرف کننده های نهائی قبلاً در قیمت ها ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان ( تمام شده ) قراردادهای خود را بسته اند در حالیکه با قیمت ۲۱۰۰ تومان زیان وحشتناکی می کنند به همین علت دلیل تقاضای واقعی روی این کالاها بسیار ضعیف است. از طرف دیگر بازار بسیار حساس شده اگر حجم عرضه افزایش یابد قیمت به شدت کاهش خواهد یافت.

ورق سرد از روز شنبه با بهم ریختگی روبرو شد فروشنده ها قیمت ها را بالا بردند اما از آنجا که بازار بهم ریخته بود تفاوت قیمت بین دو یا چند عرضه کننده تا کیلویی ۵۰ تومان هم دیده میشد روز دوشنبه قیمت پیشنهادی ورق سرد از طرف قزاق ها ۵۸۵ دلار تحویل بنادر ایران اعلام شد در حالیکه میزان عرضه بسیار پایین بود به همین دلیل قیمت ها به یکباره بهم ریخت در حالیکه عرضه این کالا از طرف مبارکه با محدودیت روبرو هست میانگین قیمت به هر کیلو ۲۷۰۰ تومان رسید انتظار عده ای از دست اندرکاران این است که با توجه به محدودیت شدید عرضه از طرف واردات میانگین قیمت به ۳۰۰۰ تومان هر کیلو برسد اما سئوال اینجاست که آیا مصرف کننده نهایی توان جذب این قیمت را دارد یا نه ؟ از روز سه شنبه واردکننده های ورق شروع به پیشنهاد کالا کردند همین امر باعث شد قیمت کمی کاهش یابد و احتمالاً در هفته آینده تا هر کیلو ۵۰ تومان افت خواهد کرد این در حالی است که تقاضای این کالا ضعیف شده و قیمت پایه ۲۷۰۰ تومان هر کیلو نیاز به زمان دارد تا جا بیفتد .

قیمت ورق گالوانیزه در هفته گذشته با افزایش روبرو شد و از روز شنبه تا اواسط هفته بطور متوسط قیمت ها بین ۷۰ تا ۱۰۰ تومان افزایش پیدا کرد این در حالی است که عرضه این کالا به شدت محدود است.

 

 

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن