سنگ آهن

ایفنا: هفته گذشته بازار سنگ آهن وارداتی در چین نوسان جدی نداشت و اواخر هفته با کمی بهبود نسبت به هفته قبل از حدود ۷۹ دلار به ۸۱٫۵ دلار هر تن سی اف آر برای خلوص ۶۲ درصد رسید. شاخص قیمت پلاتس نیز ۸۱٫۱۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد که ۳٫۸۵ دلار هر تن خشک بهبود هفتگی را تجربه کرد.  این رشد قیمت نیز پس از انتشار خبر احتمال کاهش تولید فولاد چین و رشد بازارهای فیوچرز فولاد و سنگ آهن رخ داد.

برخی نسبت به بهبود تقاضا پس از تعطیلات سال نو چینی خوش بین هستند از این رو خرید ها را برای تکمیل موجودی آغاز کرده اند. از طرفی قیمت زغال سنگ اخیرا ثابت مانده از این رو شاید بازار سنگ آهن نیز تغییر محسوسی نداشته باشد.

 

قراضه

ایفنا: هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه، امریکا و دریای بالتیک فروشی نداشتند. قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ حداقل ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر بود  که تا ۳ دلار رشد داشت ولی بدون خریدار. ولی از اروپا خریدهایی صورت گرفت. میانگین قیمت قراضه ۲۵-۷۵ اروپا از ۲۵۹ دلار به ۲۶۱ دلار هر تن سی اف آر رسید. محموله قراضه مخلوط اروپا در ۲۷۱ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد. نوسان لیر خرید فولاد را در ترکیه کاهش داده از این رو بر بازار قراضه نیز  اثر گذاشته است.  میانگین قیمت قراضه وارداتی خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه در ۲۶۶ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت. قراضه آ۳ سی آی اس نیز ۳ دلار ارزان تر شده ۲۵۸ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار داخلی امریکا جدیدترین قیمت قراضه خرد شده ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر لانگ تن ثبت شد که نسبت به ماه نوامبر ۴۰ دلار هر لانگ تن بالاتر است. برخی معتقدند شاید افزایش قیمت ها تا ۶۰ دلار  نیز برسد. آخرین قیمت قراضه سنگین کلاس یک در بازار داخلی امریکا به طور میانگین ۲۰۶ دلار و ۸۳ سنت هر لانگ تن ثبت شد که برای دو هفته متوالیست در ثبات مانده است.

در بازار واردات تایوان هم قراضه سنگین کانتینری ۷ دلار رشد قیمت داشته ۲۴۰ دلار هر تن سی اف آر شد.

 

بیلت

ایفنا: بیلت صادراتی سی آی اس علی رغم عواملی که اخیرا بر بازار اثر گذاشته چند هفته ای است در ثبات مانده است. متوسط قیمت بازار ۳۹۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود. عرضه کننده ها به دنبال ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن فوب در پیشنهادات جدید خود هستند و رشد قیمت بیلت چین باعث شده اصلا به کاهش قیمت فکر نکنند.

در مصر نیز معاملات کوچکی در ۴۱۰ تا ۴۱۴ دلار هر تن سی اف آر برای بیلت سی آی اس نهایی شد. الجزایر نیز در ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر خرید کرد و ترک ها با توجه به ابهام بازار عقب نشستند.

بازار بیلت ترکیه منتظر روشن شدن روند بازار قراضه بود. بیلت ۵ تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن درب کارخانه شد. بیلت سی آی اس ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن سی اف آر بود و قیمت های درخواستی ترکیه ۴۰۰ دلار.

در بازار صادرات چین قیمت بیلت ۱۵ تا ۲۰  دلار نسبت به یک هفته قبل بالا رفته ۴۱۵ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب شد. ولی تقاضا بهبودی نداشت.

در بازار داخلی نیز بیلت  ۱۶ دلار در هفته گذشته بالا رفت. در بازار صادرات برخی قیمت پیشنهادی را به ۴۳۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن فوب نیز رساندند ولی بعید است در این قیمت معامله شود.

بیلت در بازار ایران

ایفنا: از روز شنبه بیلت سایز ۱۵۰ میلیمتر در بازار ایران در قیمت ۱۵۰۰ تا ۱۵۲۰ تومان هر کیلو صحبت میشد و روز یکشنبه به ۱۵۵۰ تومان رسید روز دوشنبه قیمت بیلت با افت قیمت به ۱۴۹۰ تا ۱۵۰۰ تومان بسته به محل تحویل تنزل کرد . از روز دوشنبه به علت افزایش قیمت مقاطع، قیمت شمش دوباره افزایش یافت. از روز سه شنبه به بعد کارخانه های فروشنده سایز ۱۵۰ میلیمتر را بین ۱۵۱۰ تا ۱۵۳۰ تومان پیشنهاد کردند ولی روز چهارشنبه روند افزایش دنبال شد و قیمت به ۱۵۶۰ تومان گفته شد.

این در حالی است که قیمت قراضه هم با افزایش روبرو شد و از مرز ۱۰۰۰ تومان گذشت. روز چهارشنبه فولاد خوزستان تختال را در قیمت ۱۶۷۳۲ ریال پایه، در حجم ۲۰ هزار تن فروخت. این در حالی است که فولاد مبارکه دو روز قبل از آن ۳۰ هزار تن تختال را در قیمت پایه ۱۵۲۰ تومان در بورس فروخته بود. روند قیمتی فروش تختال فولاد خوزستان در اول آبان ماه ۱۳۰۰ تومان پایه، در ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۰ تومان پایه در ۲۶ آبان ماه ۱۴۸۶ تومان و در ۱۷ آذر ماه ۱۶۷۳ تومان پایه بوده است. در خلال ۴۰ روز قیمت از پایه ۱۳۰۰ تومان به ۱۶۷۳ تومان افزایش یافت، همین تغییر باعث این انتظار در بازار شد که قیمت بیلت محصول فولاد خوزستان نیز به همین نسبت تغییر خواهد کرد چرا که قیمت شمش در ۲۳ آبان ماه و در ۳ آذر ماه در بورس به قیمت ۱۴۱۰ تومان پایه فروخته شده، بنابراین منطقی نیست که قیمت شمش با تختال هر کیلو ۲۶۳ تومان پایه یا در واقع نزدیک به ۲۹۰ تومان تمام شده اختلاف داشته باشد. به همین علت انتظار میرود قیمت پایه شمش فولاد خوزستان حداقل هر کیلو ۱۰۰ تومان بالاتر برود .

نباید فراموش کرد که قیمت شمش در ارتباط با گندله و آهن اسفنجی است. قیمت گندله ۲۳ درصد قیمت فروش شمش فولاد خوزستان است و آهن اسفنجی ۵۳ درصد از قیمت شمش را به خود اختصاص می دهد، به همین علت این انتظار چه از طرف عرضه کنندگان نهایی شمش که اکثراً دولتی هستند و به موازات فولاد خوزستان حرکت می کنند می رود. به دنبال آن یکی از اعضاء بلند پایه انجمن تولیدکنندگان فولاد اعلام کرد که کارخانجات ذوب فلز افزایش قیمت مواد اولیه را در قیمت های فروش لحاظ خواهند کرد، این به معنای آن است حتماً قیمت گندله و آهن اسفنجی بالا خواهد رفت. تولید این دو کالا در اختیار دولت است بنابراین کارخانجات ذوب از پیش به این آگاهی رسیده اند که قیمت مواد اولیه بالا خواهد رفت و پیشاپیش در حال آگاهی دادن به بازار هستند.

اگر از جنبه صادراتی به قضیه نگاه کنیم قیمت ارز در ۲۳ آبان ماه ۳۶۵۸ تومان و در ۳ آذرماه ۳۷۸۰ تومان بوده اما در تاریخ ۱۷ آذرماه قیمت دلار ۳۸۹۲ تومان بوده است. اگر ملاک تغییر قیمت شمش را تفاوت نرخ ارز قرار دهیم در مقایسه با نرخ صادراتی، فولاد خوزستان باید در حراج بعدی در بورس کالا، حداقل قیمت پایه بیلت را ۱۴۸۰ تومان قرار دهد. نباید فراموش کرد که قیمت شمش در بازار جهانی به پیک خود روی ۴۲۰ دلار رسیده در حالیکه صادرات شمش در ماه آبان ۳۰ هزار تن و در ۱۵ روز آذر ۳۵ هزار تن بوده است. اگر فولاد خوزستان شمش را در قیمت پایه ۴۰۰ دلار فوب با نرخ ارز ۳۹۰۰ تومان به مشتریان خارجی بفروشد عملاً هر کیلو ۱۵۶۰ تومان دریافت کرده است، بدون احتساب معافیت های مالیاتی و جوایز صادراتی، بنابراین به نفع فولاد خوزستان است که کالای خود را صادر کند تا این که در بازار داخلی به فروش برساند.

نباید فراموش کرد که تنها صادرکننده شمش، فولاد خوستان نیست و با شرایط موجود بسیاری از کارخانه های دیگر اقدام به صادرات کالای خود می کنند در نتیجه از کل عرضه به بازار داخلی کاسته شده است. اگر به هر دلیلی بر فرض مثال تعطیلات ژانویه، صادرات کاهش یابد، باید قیمت مواد اولیه بخصوص آهن اسفنجی هم کاهش یابد. تغییر قیمت آهن اسفنجی که بیشتر تولیدکنندگان آن دولتی هستند ساده نیست بنابراین قیمت شمش نمی تواند نزولی باشد و همین نقطه نگرانی تولیدکنندگان مقاطع می باشد.

 

مقاطع

ایفنا: هفته گذشته میلگرد در بورس شانگهای چین به دلیل انتشار خبر احتمال کاهش تولید فولاد  ۵۵ دلار بالا رفت. میلگرد صادراتی چین نیز ۲۵ دلار رشد هفتگی داشته به ۴۴۵ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی ترکیه قیمت میلگرد ۵ تا ۱۰ دلار افت داشته ۴۲۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن درب کارخانه شد. قیمت پیشنهادی صادراتی نیز از ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب به ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب کاهش یافت.

در بازار شمال اروپا میلگرد ۱۰ یورو رشد داشته ۴۶۵ تا ۴۷۵ یورو هر تن شنیده شد. در جنوب اروپا فعلا میلگرد در ثبات و ۴۱۵ تا ۴۲۵ یورو هر تن درب کارخانه است. در بازار داخلی امریکا نیز برخی قیمت میلگرد را تا ۲۸ دلار هر تن افزایش دادند.

مقاطع در بازار ایران

ایفنا:  قیمت مقاطع در بازار روند افزایشی داشت اما این روند افزایشی ناشی از بهم ریختگی و بی نظمی بازار بود. متوسط قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان شنبه صبح ۱۷۹۰ تومان بود تا پایان هفته بازار ملتهب و بهم ریخته بود و میانگین قیمت این کالاها در ۱۸۴۰ تومان عنوان شد. روز شنبه قیمت بی محابا تا ۶۰ تومان هر کیلو بالاتر رفت و همین شتاب افزایش باعث کاهش اشتهای خرید و سفته بازی در روزهای یکشنبه و دوشنبه شد. اما از روز سه شنبه با نشانه های تغییر قیمت اسلب در بورس و انتظار افزایش قیمت بیلت، قیمت میله گرد هم بالا رفت و این افزایش قیمت تا روز پنج شنبه ادامه یافت. قیمت تیرآهن هم در طول هفته روند صعودی داشت. ظاهراً سیاست ذوب آهن افزایش قیمت تیرآهن می باشد. بعضی از دست اندرکاران انتظار دارند این افزایش قیمت، تیرآهن را در اصفهان تا هر کیلو ۲۰۰۰ تومان هم برساند در حالیکه قیمت امروز بطور متوسط ۱۹۴۰ تومان است . ذوب آهن اصفهان در ۵ مهر ماه سبد تیرآهن و میله گرد را در بورس تحویل تا ۳۰ آبان ماه در قیمت ۱۴۵۰ تومان پایه فروخته است در ۱۳ مهرماه باز هم همین سبد را تحویل تا ۳۰ آبان به قیمت پایه ۱۴۸۰ تومان  عرضه کرد اما در تاریخ یکم آذر ماه با تاریخ تحویل ۳۰ دی ماه قیمت را به ۱۶۵۰ تومان رسانده است. کالاهایی که امروز در انبار هستند با قیمت تمام شده ۱۶۲۰ تومان می باشند که تفاوت قیمت زیادی با ۱۸۰۰ تومان امروز دارند کالایی که در اول آذرماه فروخته شده به قیمت تمام شده ۱۷۹۸ تومان بوده بنابراین کالاهای خریداری شده در طول یک ماه گذشته با کیلویی ۲۰۰ تومان پایین تر از نرخ بازار در انبار موجود است.

افزایش بی محابای قیمت در طول یکماه همراه با موجودی انباشته شده در انبارها این ذهنیت را برای بسیاری از دست اندرکاران به وجود آورده است که قیمت های موجود سقف قیمت هاست در حالیکه عده ای دیگر انتظار دارند با افزایش احتمالی قیمت شمش در بورس فلزات قیمت میله گرد هم افزایش یابد. روز پنجشنبه بعضی از کارخانه ها سبد فروش خود را پیشنهاد دادند این رفتار در طول دو ماه گذشته بی سابقه بود و این به معنای آن است که امیدواری نسبت به جهش قیمت محدود است یا حداقل این تولید کننده ها نیاز به پول دارند.

 

ورق

ایفنا: هفته گذشته قیمت ورق گرم صادراتی چین بالا رفته و به بالاترین سطح از آگوست ۲۰۱۴ رسید. آخرین قیمت ۱۵ تا ۲۰ دلار رشد هفتگی داشته ۵۰۰ تا ۵۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. رشد بازارهای فیوچرز دلیل این افزایش قیمت بود نه بهبود تقاضا. ورق گرم صادراتی ژاپن ۲۵ تا ۳۰ دلار بالا رفته به ۵۲۰ تا ۵۳۵ دلار هر تن فوب رسید.

آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۵۶۰ تا ۵۸۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود. رشد قیمت قراضه و محدودیت واردات به رشد بازار داخلی ورق امریکا کمک می کند. در شمال اروپا نیز ورق گرم ۵۴۵ تا ۵۵۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. ورق گرم وارداتی نیز ۵۱۰ تا ۵۱۵ یورو هر تن سی آی اف آنتورپ بود.

ورق گرم صادراتی سی آی اس ۵ تا ۱۵ دلار هر تن در دو هفته اخیر بالا رفته و احتمالا روندصعودی ادامه دارد. آخرین قیمت پیشنهادی ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

 ورق در بازار ایران

ایفنا: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه در انزلی هر کیلو ۲۳۰۰ تومان بود روز دوشنبه با افزایش نرخ ارز به ۲۳۳۰ تا ۲۳۵۰ تومان رسید اما بازار کشش نداشت و با کاهش قیمت ارز از روز چهارشنبه قیمت به ۲۳۲۰ تومان رسید در حالیکه خریدار نبود . واردات این کالا به شدت تحت تاثیر عرضه محدود از طرف قزاقستان قرار گرفته و این شرایط که از دو ماه قبل با بالا رفتن در بازار جهانی شروع شده است محققاً در هفته های آینده بازار ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ به بالا در هفته گذشته با انفجار قیمتی از طرف مبارکه روبرو شد در ۲۴ آبان ماه فولاد مبارکه ورق گرم B را در قیمت ۱۷۳۴۱ ریال پایه فروخته بود اما روز دوشنبه همین کالا را با ۱۵ درصد افزایش قیمت به ۱۹۹۶۵ ریال رساند. ورق گرم C که به ضخامت ۶ میلیمتر به پایین می باشد در ۲۴ آبان ماه به قیمت پایه ۱۶۵۴۵ ریال فروخته شده بود اما در روز دوشنبه با ۲۰ درصد افزایش در ۱۹۸۵۵ ریال معامله شد. این تغییر قیمت به یکباره بازار را بهم ریخت. اکثر فروشندگان قیمت ها را تا کیلویی ۱۲۰ تومان افزایش دادند ولی بعد از آن جلوی فروش را گرفتند. این تغییر قیمت جو روانی بازار را کلاً بهم ریخت. از آنجا که قیمت های خارجی از مرز ۵۰۰ دلار سی اف آر بنادر ایران گذشته با نرخ ارز ۳۹۰۰ تومان و حقوق گمرکی فعلی، قیمت ورق گرم وارداتی بالای هر کیلو ۲۵۰۰ تومان تمام می شود بنابراین کارخانجات داخلی فضای خوبی برای افزایش قیمت  پیدا کردند. با افزایش قیمتی که در بورس صورت گرفت بازار بهم ریخت و همان شب تولیدکنندگان لوله و پروفیل اعتراض خود را به دولت اعلام کردند. یک نکته قابل ذکر است و آن این است که اکثر دست اندرکاران خارجی بر این باور هستند که قیمت ها با شروع تعطیلات ژانویه کاهش خواهد یافت بخصوص آنکه قیمت سنگ آهن به اوج خود رسیده است پس از این دوره همه انتظار افت قیمت را می کشند. اما در بازار ایران نگرانی اصلی از این است که مصرف پایین است. با پایین بودن مصرف هر لحظه امکان تغییر قیمت وجود دارد موجودی ورق بنکدارها در انبارها بسیار بالاست از آنجا که قیمت در طول یک دوره کوتاه به نسبت زیادی بالا رفته آنها نگران جایگزینی موجودی خود هستند و به همین علت فروش نمی کنند اما اگر کوچکترین تکانی در ستون قیمت وارد شود همه عرضه کنندگان به رقابت بر خواهند خواست. در سه ماه پایانی سال قبل شاهد همین مطلب بودیم که قیمت ورق گرم از ۱۸۰۰ تومان در بازار به ۱۴۰۰ تومان تا پایان سال افت کرد. چه تضمینی است که با تعطیلات ژانویه و بعد از آن تعطیلات سال نو چینی که از ۲۸ ژانویه شروع می شود، همین روند تکرار نشود.

ورق سرد روز دوشنبه با افزایش ۱۰ درصدی قیمت نسبت به ۲۴ آبان روبرو شد. در ۲۴ آبان قیمت فروش مبارکه که در بورس ۲۸۷۸ ریال هر کیلو پایه بود ولی در ۱۵ آذر به یکباره به ۲۱۲۲ ریال جهش یافت همین امر باعث شد تا قیمت ورق سرد وارداتی تا مرز کیلویی ۲۹۰۰ تومان هم برسد. اما از فردای این جهش پیشنهاد قیمت برای ضخامت های ۷۰/۰ تا ۲ میلیمتر در بندرانزلی به قیمت ۲۷۰۰ تومان سر باز کرد. در شرایط فعلی قزاق ها ورق سرد را پیشنهاد نمی دهند و محصولات دیگر کارخانجات روسی به علت یخبندان تا ۳ ماه دیگر قابل عرضه به بازار ایران نخواهد بود. این در حالی است که چینی ها هم ورق سرد را حداقل در قیمت ۶۰۰ دلار سی اف آر بنادر ایران پیشنهاد می دهند که قیمت تمام شده آن پس از پرداخت حقوق گمرکی بالاتر از ۲۸۰۰ تومان هر کیلو خواهد بود. این افزایش قیمت باعث شده تا خریدارهای نهایی کالا دست از خرید بکشند و از بازار خارج شوند به همین علت حجم معاملات به شدت پایین آمده است .

ورق گالوانیزه هم در هفته گذشته در بورس با ۱۲ درصد افزایش قیمت نسبت به ۲۴ آبان به ۳۶۷۳۰ ریال هر کیلو پایه در بورس رسید همین امر باعث شد قیمت در بازار داخلی هم افزایش یابد ولی تقاضای این کالا همچنان پایین است .

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن