سنگ آهن

ایفنا: هفته گذشته بازار واردات سنگ آهن در چین نزولی بود و سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی از ۸۱ دلار و ۷۵ سنت یک هفته قبل تا اواسط هفته به ۸۰ دلار افت کرد و نهایتا پنجشنبه گذشته ۷۶ دلار و ۲۵ سنت هر تن سی اف آر چین شنیده شد که افت قیمت حدودا ۴ دلاری در یک روز داشت. موجودی سنگ آهن فولادسازان چینی بالا رفته و تولید فولادشان کمتر شده از این رو بازار سنگ آهن واکنشی منفی داشت. ۳۱ هفته متوالی است که موجودی سنگ آهن در چین بالای ۱۰۰ میلیون تن قرار گرفته است.

پیش بینی شده حداقل تا تعطیلات سال نو چینی تقاضای سنگ آهن کم باشد از این رو در آینده نزدیک امید چندانی به بهبود اوضاع نیست.

در بازار صادرات ایران نیز کنسانتره سنگ آهن ۶۵ درصد آخرین بار چهارشنبه گذشته ۷۲٫۶ دلار هر تن فوب بندر عباس ثبت شد که ۲٫۴۱ دلار هر تن نسبت به معامله قبلی آن افت داشت. سنگ آهن مگنتیت نیز در ۱۸٫۷ دلار هر تن خشک فوب بندر عباس بود که ۹٫۶۶ دلار هر تن خشک ارزان تر از معامله قبلی شد.

 

قراضه

ایفنا: هفته گذشته فعالیت بازار قراضه وارداتی در ترکیه بیشتر شد. قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا در ترکیه ۲۹۶ دلار هر تن فوب ثبت شد. قراضه خرد شده امریکا نیز ۳۰۱ دلار هر تن سی اف آر بود.  قراضه سنگین ۲۰-۸۰ اروپا در ۲۸۲ تا ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده آخرین بار ۲۸۶ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

در بازار واردات تایوان قراضه کانتینری سنگین ۲۰-۸۰  تا ۳ دلار بالا رفته ۲۵۳ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد و در هند نیز قراضه خرد شده وارداتی کانتینری ۲۶۴ دلار هر تن سی اف آر بود.

قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن در ۲۵۶ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی معامله شدکه معادل ۲۳۴ دلار هر تن فوب است.

 

بیلت

ایفنا: هفته گذشته قیمت بیلت در بازار داخلی چین تا ۲۰  دلار ارزان تر شد.  بیلت صادراتی چین نیز با ۱۵ دلار افت به ۴۲۰ دلار هر تن فوب رسید.

بیلت صادراتی سی آی اس ۳۹۳ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب بود و خریدار چندانی نداشت. در ترکیه بیلت سی آی اس ۴۱۰  تا ۴۱۳ دلار هر تن سی اف آر بود ولی مشتریان ترک خرید قراضه را ترجیح می دهند.

در جنوب شرق آسیا بیلت ویتنام خریدار داشت و در ۴۱۰ تا ۴۱۲ دلار هر تن فوب معامله شد.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت نزولی بود. سایز ۱۲۵×۱۲۵ میلیمتر اول هفته در قیمت هر کیلو ۱۴۸۰ تا ۱۵۰۰ تومان پیشنهاد میشد که تا آخر هفته به ۱۴۰۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده رسید. سایز ۱۵۰ میلیمتر که روز شنبه ۱۴۸۰ تومان هر کیلو بود تا آخر هفته به ۱۴۲۰ تومان هر کیلو رسید که بعضاً پیشنهادهای کمتری داده میشد. علت این کاهش قیمت افت شدید مصرف مقاطع در هفته گذشته بود، بارندگی و سرما باعث شد تا تقاضای مقاطع به شدت پائین بیاید، از طرف دیگر قیمت به سقف خود رسیده بود که همین امر هم روی تقاضای کارخانه ها اثر منفی گذاشت. اکثر تولیدکننده های مقاطع در انتظار تعادل بازار هستند به همین علت دست از خرید کشیده اند. در هفته گذشته سنگ آهن در بازار جهانی با کاهش قیمت روبرو شد. در نتیجه قیمت جهانی شمش هم حدود ۲۰ دلار هر تن کاهش یافت، آخرین قیمت پیشنهادی شمش ۴۰۰ دلار فوب دریای سیاه بوده که ۲۰ دلار نسبت به اوج قیمت کاهش نشان میدهد، در حالیکه انتظار میرود این روند ادامه یابد. با توجه به تعطیلات کریسمس احتمال کاهش تقاضای صادراتی برای شمش ایران هست. فارغ از آنکه قیمت صادراتی چیست اگر صادرات کاهش یابد، تولیدکننده هائی که شمش خود را صادر می نمایند یا باید تولید را کاهش دهند یا آنکه سهمیه صادراتی را به بازار داخلی سرازیر کنند، در نتیجه قیمت به روند نزولی خود ادامه خواهد داد البته کاهش صادرات در برنامه دولت نیست.

 

مقاطع

ایفنا: هفته گذشته در بازار داخلی ترکیه میلگرد تا ۸ دلار رشد داشته ۴۳۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب بود که ۵ دلار رشد داشت. در خاور دور اخیرا میلگرد ترکیه در ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن فوب معامله شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۲۵ دلار هر تن فوب بود و تمایل به خرید بهتر شد.

قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای ۱۹ دلار ارزان تر شد. میلگرد صادراتی چین حدود ۴ دلار افت داشته ۴۳۱ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در شمال اروپا قیمت میلگرد ۴۵۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد ۵۲۰ تا ۵۴۰ دلار هر شورت تن درب  کارخانه و در ثبات بود. قیمت میلگرد وارداتی نیز در ۶۵۵ دلار هر شورت تن سی آی اف باقی ماند.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع روند نزولی داشت متوسط قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان روز شنبه ۱۸۰۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده بود ولی روز پنج شنبه به ۱۷۸۰ تومان رسید، البته سایز ۱۶ میلیمتر در قیمت ۱۸۵۰ تومان پیشنهاد میشد که همین امر متوسط قیمت را بالا برد در حالیکه سایزهای ۱۸ تا ۲۵ میلیمتر را میشد در قیمت ۱۷۶۰ تومان هر کیلو خرید. متوسط قیمت تیرآهن ۱۴-۱۶-۱۸ که اول هفته ۱۹۳۰ تومان بود در پایان هفته به ۱۹۲۰ تومان رسید در حالیکه فروشنده ها حاضر به تخفیف دادن بودند. روند نزولی قیمت از شروع هفته آغاز شد و تا آخر هفته ادامه یافت، موجودی انبارهای تهران که با قیمت های ارزان خریداری شده بود از ترس کاهش بیشتر به بازار هجوم کرد، از طرف دیگر سکوت شدید تقاضا عامل اصلی افت قیمت شد. این همان نگرانی است که از چهار ماه قبل که بازی با قیمت شروع شد وجود داشت. سوال این نیست که آیا این روند ادامه خواهد یافت یا نه ؟ سوال این است که در شرایطی که تقاضا به حداقل خود رسیده و نقدینگی در بازار به شدت محدود است، کاهش قیمت ها تا کجاست؟ یک جواب می تواند میانگین قیمت خرید موجودی های انبار باشد. اگر فرض کنیم که حداقل میانگین قیمت خرید میله گرد در انبارهای تهران ۱۶۰۰ تومان باشد در این حالت بعید نیست در خلال یک ماه میله گرد تا هر کیلو ۱۰۰ تومان سقوط کند ولی ادامه آن بستگی به قیمت شمش دارد. بعید است که بازار شمش تا این حد پائین بیاید. اکثر دست اندرکاران اعتقاد دارند شمش به زیر قیمت ۱۴۰۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده نخواهد رسید بنابراین بازار در خلال یک ماه تخلیه می شود و به ثبات خواهد رسید. در غیر اینصورت باید انتظار سناریوی عکس اتفاقات ۴ ماه گذشته را داشت. تجربه ای که سال گذشته هم دیده شد. نباید فراموش کرد که منابع معتبر مثل گلدمن ساچس پیش بینی کرده اند قیمت سنگ آهن بطور متوسط در سال ۲۰۱۷ به ۵۴ تا ۵۷ دلار هر تن خواهد رسید، با تعطیلی کریسمس و به دنبال آن تعطیلی بازار چین در ماه بعد، سقوط قیمت سنگ آهن و به دنبال آن شمش کاملاً محتمل است ولی آیا نوسان به بازار ایران خواهد رسید؟ بر فرض مثال اگر مثل اول امسال شمش ایرانی به قیمت ۳۴۰ دلار فوب بنادر ایران برسد، آیا قیمت فولاد خوزستان هم به ۱۲۵۰ تومان در بورس برمیگردد؟ فاکتور نرخ ارز پاسخگوی این سئوال است. اگر ارز ثابت بماند شمش مجبور است پائین بیاید هر چند که آهن اسفنجی و گندله مقاومت کنند. تنها دوره بازگشت قیمت را طولانی کرده اند .

 

ورق

ایفنا: در هفته ای که گذشت ورق گرم روسیه ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار هر تن فوب بود و کمی بهبود قیمت داشت. در کل ماه جاری تا ۲۰ دلار رشد داشته است.  در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز تمایل به خرید دیده شده است. برخی از کارخانه ها قیمت پیشنهادی را به ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب رسانده اند.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی ترکیه ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن درب کارخانه بود و در تناژ بالا معاملاتی در ۵۲۰ دلار نهایی شد. در بازار واردات نیز ورق گرم ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز ۵۲۳ تا ۵۳۵ دلار هر تن فوب بود.

ورق گرم  صادراتی چین ۱۵ دلار افت داشته ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار  هر تن فوب ثبت شد.

در شمال اروپا ورق گرم ۵۶۰ تا ۵۶۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. ورق گرم وارداتی نیز ۵۱۵ تا ۵۲۰ یورو هر تن سی آی اف آنتورپ بود.

در امریکا ورق گرم ۵۹۰ تا ۶۰۰ دلار هر شورت تن و ثابت بود. ورق گرم وارداتی نیز در ۵۳۵ دلار هر شورت تن سی آی اف باقی ماند.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۲۲۷۰ تومان پیشنهاد شد ولی تا آخر هفته به ۲۲۴۰ تومان رسید در حالیکه فروشنده ها حاضر به فروش در قیمت پائین تر بودند. در طول هفته مبارکه با انتشار آمار صادراتی خود اعلام کرد که بیش از ۸۰ درصد تولید را به بازار داخلی اختصاص داده است، اما تحلیل گران بازار بخصوص سندیکای لوله و پروفیل که در ماههای اخیر حملات شدیدی را بر علیه مبارکه داشته است به دنبال این نرفتند که نسبت تولید به ظرفیت مبارکه ( یا همان نرخ بازدهی ) را مطالبه کنند. اگر مبارکه توان تولید ۵۰۰ هزار تن ورق گرم رول را در یک ماه دارد واقعاً همان مقدار را تولید کرده یا کمتر؟ سیاست مبارکه در بازار داخل سیاست عرضه کننده انحصاری است. بر اساس این سیاست حجم تولید را تا حد ممکن پائین میاورند تا سقف قیمت را حفظ کنند. مبارکه ادعا می کند کمتر از ۲۰% تولید را صادر کرده ولی سئوال اینست که این تولید چه میزان” از ظرفیت تولید” بوده است ؟ آمار تولید مبارکه در دسترس هست اما ظرفیت تولید تابع برنامه ریزی مبارکه است.

ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۰ میلیمتر محصول مبارکه با افت قیمت تا هر کیلو ۳۰ تومان روبرو شد در حالیکه مصرف بسیار پائین بود، محصولات اکسین و کاویان هم بسته به سایز بین ۳۰ تا ۵۰ تومان هر کیلو کاهش داشت. دو عامل علت اصلی کاهش قیمت است

اول : وزارت صنعت معدن تجارت اعلام کرده که حقوق گمرکی ورق از ۲۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش می یابد بنابراین به طور میانگین قیمت ورق هر کیلو تا ۲۰۰ تومان می تواند کاهش یابد . این مساله در مورد ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر جدی است چون بازار بیشتر متکی به واردات این کالاست، در ۹ ماه اول امسال حدود ۹۰۰ هزار تن از این کالا وارد شده است که بیشترین رقم کالای وارداتی است. با کاهش ۵۰ درصدی حقوق گمرکی قیمت این کالا باید به ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ تومان هر کیلو برسد.

اما دو مساله به عنوان ترمز جلوی سقوط سریع قیمت را گرفته است :

الف : کاهش عرضه،در طول دو ماه گذشته به علت اوج گرفتن قیمت در بازار های خارجی و عدم هم خوانی قیمت در بازار ایران، حجم سفارشات این کالا برای واردات به شدت کاهش یافته واردات مهرماه ۱۷۸ هزار تن ، آبان ۱۳۷ هزار تن و آذر ۱۱۱ هزار تن بوده است، این روند در دی ماه بنا به دلایل زیادی تشدید خواهد شد.

ب : نوسان نرخ ارز: کالاهای موجود در بازار در قیمت هر تن ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار سی اف آر با نرخ دلار ۳۶۰۰ تومان تا ۳۶۵۰ تومان خریداری شده اند. بنابراین متوسط قیمت تمام شده آنها ۲۰۵۰ تا ۲۱۵۰ تومان هر کیلوست. قیمت امروز این کالا محصول ام ام ک حدود ۵۲۰ دلار هر تن یعنی ۷۰ دلار هر تن بیشتر است و نرخ ارز هم ۴۰۰۰ تومان !!! بنابراین با فرض حقوق گمرکی ۱۰% به جای ۲۰% ، قیمت این کالا نمی تواند زیر ۲۲۰۰ تومان باشد.

وزارت صنعت معدن و تجارت باید دعا کند یا قیمت ارز پائین بیاید یا قیمت جهانی کالا. اولی که امکان پذیر نیست، در هیچ کشوری وقتی نرخ ارز بالا رفته پائین نیامده این تاریخ بعد از جنگ جهانی دوم است اما قیمت کالا ممکن است پائین بیاید البته بعید نیست با روند نزولی سنگ آهن به ۴۳۰ تا ۴۵۰ دلار برگردد ولی تاثیر آن را باید در سال آینده دید.

دوم : دومین علت کاهش قیمت آن است که تقاضای ورق به شدت کاهش یافته است علیرغم آنکه عرضه آن پائین آمده ولی موجودی فعلی انبارها و عرضه تولیدکننده ها هم کافی است، گذشته از آن تولیدکننده ها آنقدر قیمت را بالا برده اند که انگیزه ای برای تجار باقی نمانده چون حاشیه سود آنها را پائین آورده است.

ورق سرد روند نزولی داشت متوسط قیمت ورق سرد از ضخامت ۷۰/۰ تا ۱٫۵ میلیمتر که در هفته قبل بطور متوسط در انزلی ۲۷۲۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده بود به ۲۶۷۰ تومان رسید. این روند ادامه خواهد داشت چون حقوق گمرکی این کالا به نصف کاهش یافته. موجودی انبارهای انزلی از کالاهائی انباشته شده که قیمت متوسط خرید آنها ۴۵۰ – ۴۶۰ دلار هر تن بوده، نرخ ارز این کالاها ۳۶۵۰ تا ۳۷۰۰ تومان و حقوق گمرکی حدود ۴۰۰ تومان یعنی تمام شده پس از ترخیص در انزلی حداثر هر کیلو ۲۱۰۰ تومان اما خریدهای فعلی بر مبنای هر تن ۵۲۰-۵۳۰ دلار است با نرخ ۳۹۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان با حقوق گمرکی ۲۰۰ تومان در نتیجه قیمت تمام شده آن ۲۲۸۰ تومان خواهد بود، با توجه به روند نزولی قیمت در ایران وارد کننده ها با احتیاط سمت خرید میروند، بنابراین قیمت ورق سرد نزولی خواهد بود ولی به آرامی چون موجودی آن در بازار محدود است واردات مهر ماه ۴۶۷۹۹ تن ، آبان ماه ۴۱۱۳۶ تن ولی آذر ماه تنها ۲۲۴۵۶ تن بوده است. این روند را در عرضه های بورس هم می توان دید، فروش مهر ماه ۸۵۸۹۲ تن، آبان ۷۴۳۵۸ تن و آذر ۷۹۸۷۸ تن بوده در مقابل ۵ هزار تن فروش بیشتر در بورس. در آذرماه در مقایسه با آبان ماه حجم واردات ۱۸۶۸۰ تن کاهش یافته یعنی ۴۵% افت در واردات.

ورق گالوانیزه علیرغم محدودیت در عرضه بعضی ضخامت ها با ثبات روبرو بود و تغییر جدی در بازار این کالا دیده نشد.

 

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن