به تازگی کانال کامودیتی اقدام به انتشار اطلاعاتی از وزارت صنایع و فناوری چین (MIIT) کرده است. به بیان دیگر MIIT استراتژی صنعت فولاد این کشور تا سال ۲۰۲۰ را ابلاغ کرده است.

به گزارش بولتن اخبار فولاد، این گزارش که سیزدهمین برنامه پنج ساله برای صنعت فولاد جهانی است به اهداف برنامه ریزی شده در صنعت فولاد در طول سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ پرداخته است.

براساس گزارش MIIT، انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ تقاضای فولاد خام جهانی، در محدوده ۱.۶ میلیارد تن برسد و این مسئله به معنای این است که تقاضای طولانی مدت تثبیت یا رشد کمی را شاهد خواهد بود که این رشد ناچیز هم می تواند ناشی از ترویج استفاده از سازه های فلزی در بخش ساخت و ساز و افزایش میزان فعلی ۵۰ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن در این بخش تا سال ۲۰۲۰ باشد.

این موسسه اعلام کرده احتمال می رود فولاد چین به یک دوره انحطاط و زوال هم در تقاضای داخلی و هم تولید در بین سال های ۲۰۱۶تا ۲۰۲۰ برسد. بر همین اساس، پیش بینی می شود تقاضای داخلی فولاد در چین در سال ۲۰۲۰ به ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تن کاهش یابد درحالی که این تقاضا در سال ۲۰۱۳ به ۷۶۰ میلیون تن رسیده بود. به عبارتی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ حدود ۶۰ میلیون تن افت اتفاق خواهد افتاد.

انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ تولید فولاد خام هم در این کشور در محدوده ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیون تن قرار گیرد که در سال ۲۰۱۴ تولید به۸۲۲ میلیون تن رسیده بود. همچنین انتظارها این است که ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد جهان، بالغ بر ۶۰ درصد از کل تولید فولاد خام چین را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص دهند.البته این هدفی بود که در برنامه ۵ ساله دوازدهم هم تعریف شده بود اما همان گونه که مشاهده شد در سال ۲۰۱۵، ۱۰ تولیدکننده برتر تنها ۳۴ درصد از کل تولید فولاد خام چین را تولید کرده بودند و این عدد به مراتب از ۴۹ درصد سال۲۰۱۰ کمتر است.

 

اهدافی که قرار است در سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در صنعت فولاد دنبال شود:

  • ظرفیت تولید فولید خام چین قرار است از یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون تن سال ۲۰۱۵ به یک میلیارد تن در سال ۲۰۲۰ برسد با این حال نسبت استفاده از ظرفیت ها یا همان ضریب تولید به ظرفیت از ۷۰ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۸۰ درصد در ۲۰۲۰ خواهد رسید که این مسئله به معنای بکارگیری سهم بیشتری از واحدها و استفاده بهتر از ظرفیت های موجود است.البته در سال ۲۰۲۰شاهد افزایش بهره وری و تاسیس واحدهای هوشمند هم خواهیم بود.پیش بینی شده سرانهتولیدفولادسازانبهازایهرپرسنلاز۵۱۴ تن فعلی بههزارتنافزایشیابد. ضمنا چنانچه دنیا بخواهد کاهش ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تنی ظرفیت تولید فولاد را مشاهده کند باید شاهد از رده خارج شدن و تعطیلی واحدهای کوره بلند کمتر از ۴۰۰ متر مکعب و کوره قوس های الکتریکی کمتر از ۳۰ تنی تا پایان سال ۲۰۱۶ بود.
  • ادغام ازجمله مسائلی است که در افق ۵ ساله برای فولاد ترسیم شده است. براین اساس ادغام فولادسازان بزرگ که به طور همه جانبه و جامع از طریق ادغام تمامی فعالیت های اصلی کسب و کار محقق خواهد شد از ۳۳ درصد در سال ۲۰۱۵ به بیش از۴۴ درصد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

همچنین تعداد فولادسازان بزرگ که تنها از طریق کنترل تولید و اجرا ادغام را محقق خواهد کرد از ۲۹ درصد در سال ۲۰۱۵به بیش از ۴۲درصد در سال ۲۰۲۰ می رسد. این امکان که فولادسازان بزرگ فرایند تولید، تولیدات و فروش خود را با یکدیگر ادغام کنند نیز از ۴۳ درصد در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۵۰ درصد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

  • براساس تصمیم گیری ها و موارد مطرح شده، واحدهای تولید فولاد باید در مناطق ساحلی ساخته شده و توسعه یابند و کارخانه های موجود که قصد جابجایی به مناطق ساحلی را دارند باید با پروژه های فولاد ساحلی موجود ترکیب شوند. درخصوص چین نیز فولادسازان چینی اگر طرح های توسعه خود را به خارج از مرزهای این کشور ببرند، تشویق می شوند.
  • از دیگر اهدافی که در افق ۲۰۲۰ برای صنعت فولاد جهان متصور است، افزایش سهم تحقیق و توسعه در این صنعت است که از یک درصد سال ۲۰۱۵ به ۱.۵ درصد در سال ۲۰۲۰ ارتقا خواهد یافت.

در پایان لازم است گریزی به آخرین آمارها از تولید، صادرات، مصرف و قیمت های فولاد و مواد اولیه چین در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۶داشته باشیم:

چین در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ تولید خود را با ۰.۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶۷۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تن رساند. این درحالی است که صادرات محصول نهایی فولاد در این کشور در مدت مذکور هم رشد ۰.۷ درصدی داشته و به ۹۲ میلیون و۷۴۰ هزار تن رسیده است.

بررسی آمارها نشان داد مصرف ظاهری فولاد خام چین در مدت مذکور ۰.۷ درصد افزایش یافته و ۵۸۷ میلیون و ۷۲۰ هزار تن شده است.

همچنین تقاضای فولاد در ۱۰ ماهه نخست امسال به جهت رشد ۶.۶ درصدی توسعه بخش املاک و مستغلات در مناطق شهری چین در مقایسه با ۱۰ ماهه نخست سال قبل و رشد ۱۲.۷ درصدی تولید در بخش خودرو در این مدت مناسب بوده است.

رشد بخش مسکن و مستغلات در ۱۰ ماهه پارسال یک درصد و بخش خودرو ۲.۷ درصد بوده است.

شاخص مدیران خرید (PMI) چین نیز در اکتبر در منطقه گسترش قرار گرفت و حدود ۰.۸ افزایش نسبت به سپتامبر یافت و ۵۱.۲ شد. شاخص مدیران خرید در بخش فولاد هم رشد ۱.۲ را نشان داد و به ۵۰.۷ بازگشت که حاکی از توسعه این صنعت است.

شاخص قیمت فولاد هم در اکتبر ۲۰۱۶ افزایش ۲۹.۶ درصدی را نشان می دهد که عامل اصلی آن رشد بهای مواد اولیه عنوان شده است. برای مثال شاخص سنگ آهن وارداتی به چین در اکتبر به ۶۰.۶۳ دلار بر تن رسیده درحالی که در سپتامبر این شاخص ۵۹.۷۰ دلار در تن بوده است.

همچنین زغال داخلی چین در اکتبر به ۲۱۵ دلار در هر تن رسیده که بالاترین سطح از مارس ۲۰۱۳ محسوب می شود.

 

منبع: چیلان

پرینت متن